Плевен е изправен пред поредна водна криза, като основното решение, предложено от властите, е черпенето на вода от язовир „Долни Дъбник“. Това стана ясно по време на изслушване в Народното събрание на министрите на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на околната среда и водите (МОСВ).
Язовир „Долни Дъбник“ обаче получава вода от друг водоем – „Горни Дъбник“, който в момента е почти празен. Това поражда сериозни съмнения относно ефективността на предложената мярка и не дава надежда на плевенчани, че проблемът с водния режим ще бъде решен. Още на 12 декември 2024 година водата в „Долни Дъбник“ е била под санитарния минимум, като е издадено официално съобщение, че кладенците в Долна Митрополия не могат да се оросяват поради тази причина.
Свилен Трифонов постави въпроса за реалната ефективност на предприетите мерки: „Още сме април месец, а водният режим чука на вратата на плевенчани. Наскоро беше извършен ремонт на водопровод Черни 8, който не е ясно точно в какво се състоеше. По неофициална информация става въпрос за няколко заварки и изменени, незначителни по обем елементи от инфраструктурата, които няма да подобрят значително състоянието на довеждащата мрежа.“
Трифонов обърна внимание, че водоснабдителните групи Биволаре, Долна Митрополия и Крушовица стават критично важни за осигуряване на вода за Плевен. Според него без тяхната правилна експлоатация, градът ще бъде изправен пред още по-тежък воден режим. В същото време плановете за укрепване на водоснабдителната мрежа чрез шахтените кладенци в Биволаре срещат сериозен проблем, тъй като се разчита на водите от язовир „Долни Дъбник“, който самият е в критично ниско състояние.
„Как точно предвиждате да реализирате този план за шахтените кладенци в Биволаре при критично ниските води на язовир „Горни Дъбник“?“ – попита Трифонов министър Генов. Той също така поиска отговор дали в момента има разрешение от страна на МОСВ за използване на водите на „Горни Дъбник“ за напояване, припомняйки, че този язовир е бил създаден с такава основна цел.
Според местния общественик, причината за кризата не е в липсата на финансови средства, а в неправилното им управление през годините. Той припомня, че значителни суми са били отпускани, но вместо да доведат до подобрение на водоснабдяването, те са изчезнали „като водата в многото дупки, които никой не е пожелал да запуши“.
Трифонов посочи и случая с Държавната консолидационна компания, където близо 600 милиона лева са били похарчени без реален резултат. Той подчерта, че предприетите досега мерки не са довели до справяне с кризата, а плевенчани за поредна година ще бъдат принудени да живеят при безпрецедентен воден режим.
Жителите на града изразяват сериозни притеснения за бъдещето на водоснабдяването и настояват за трайни решения, които да гарантират достъп до чиста питейна вода. Въпреки обещанията на властите, към момента остава неясно какви конкретни стъпки ще бъдат предприети, за да се предотвратят нови кризи в региона.