Плевен отбеляза тържествено 138 години от Освобождението си. По традиция честванията за годишнината от Плевенската епопея започнаха с паметен ритуал на площад „Възраждане“, последвани от панихида в памет на загиналите воини. Тя бе отслужена от Негово Високопреосвещенство Плевенски митрополит Игнатий и свещеници от храмовете в града.
Тържествени слова произнесоха кметът на Плевен Георг Спартански и председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Официални гости на мероприятието бяха народни представители от Плевен, както и областният управител на Плевен Ралица Добрева, председателят на Общински съвет – Плевен Мартин Митев, началниците на военните формирования във войсковия район в Плевен и други.
„Много официални думи се казват по време на такива чествания. Думите вървят гладко, за сметка на чисто човешкото лично прочитане на историята. Затова ще наруша традицията да казвам дежурните слова, а ще започна с едно кратко стихотворение на Георги Константинов, озаглавено „Балада за нисшите чинове““, каза в своето слово кметът на Плевен Георг Спартански. Тези, които скромно отдадоха живота си за една по-добра, по-европейска, по-свободна България, някак си остават встрани, продължи след стихотворението градоначалникът. Той припомни за безименните герои, които са останали завинаги в земите ни и които трябва да помним, защото са дали живота си за свободата ни.
„Първите години след Освобождението на Плевен, са години на подем и това е така, защото още нашите предци са разчели, че можем да бъдем силни, когато сме единни. Че можем да бъдем видени, когато сме задружни в усилията си за благоденствието на нашия град. Днес живеем в сложни, непредсказуеми времена. Заплахи за ценностите на Европа ни срещат много често. Но аз съм убедена, че когато сме обединени, то няма сила, която да ни раздели“, каза от своя страна председателят на Народното събрания Цецка Цачева. „Поклон пред падналите, слава на България!“ бяха думите, с които се обърна тя към плевенчани.
Церемонията завърши с поднасяне на цветя и венци пред вечния огън на параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” .
Честванията продължиха с откриване на изложба на оградата на Къща музей „Цар Освободител Александър II“ озаглавена „Участието на Румъния в Руско-турската война 1877/78 г.“. След това в 12:30 часа започна тържественият концерт по повод 10 декември в ДКТ „Иван Радоев“. В него участие вземат Плевенска филхармония, ОХ „Гена Димитрова“ и Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. От 16 часа в ХГ „Дарение Светлин Русев“ плевенските писатели ще представят литературно четене, свързано с Освобождението.