Плевенчани почетоха подвига на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България пред паметника на героя в града. Тържественият ритуал започна с панихида, отслужена от свещеници от плевенски храмове, след което слово произнесе кметът проф. д-р Димитър Стойков. Той подчерта, че героичните страници от историята ни са сътворени от най-ярките български личности, чиито идеи надраснаха времето, а мъжеството и подвигът им останаха завинаги в нашата родова памет. „Вечно живи ще останат прозренията на поета Христо Ботев за вярата в общата сила на човешкия род, в стремежа за достоен труд и свобода, в победата на живия дух на разума над недъзите на обществото, в единното и неделимо отечество на всички хора. 2 юни е дата на скръб и преклонение, но и ден на гордост с подвига на нашите предци. Гордост с великия урок по чест и родолюбие, който те ни дадоха и който се предава от поколение на поколение като най-ценна национална светиня”, посочи той. Кметът припомни Вазовия стих: „Българийо, за тебе те умряха…”, който определи като най-голямото признание за саможертвата в името на Отечеството.
Областният управител на Плевен Илиян Йончев изтъкна в словото си, че всяко година на 2 юни ние свеждаме глава под звуците на сирените и силата на Ботевата изповед, че „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”. „И тази кратка една минута е събрала толкова много преклонение и признателност. Няма как за Ботев да се говори без емоция. За човека, отишъл си от този свят само на 28 години. За големия мислител, вярващ в личната свобода и общата сила на човечеството да твори добро. За талантливия творец, излял своите чувства в стихове и проза, за искрения патриот, поставил любовта към Родината над всичко”, каза Йончев. И добави, че смъртта за героите на България е само крачка към безсмъртието, защото те живеят в съзнанието на поколенията.
За празничната атмосфера се погрижиха с изпълненията си на патриотични песни и църковни песнопения Общинската хорова формация „Гена Димитрова” с ръководител Анелия Дечева и Общинският духов оркестър с диригент Пламен Марков.
След химна на Р България почетен военен караул отдаде почест на загиналите. По традиция в продължение на две минути бяха включени сирените във всички населени места на Общината. Много граждани замръзнаха на местата си при звука им, видя фотообективът на infopleven.
Ритуалът пред паметника на Ботев завърши с поднасяне на венци и цветя от името на народни представители, политически партии и структури, патриотични съюзи и обществени организации, културни институти, читалища, училища, общественици, граждани.