С литературно-музикална програма Дужеството на писателите в Плевен отбеляза днес 138 години от Освобождението на града ни и Плевенската епопея. Началото на мероприяятието бе поставено в ХГ „Дарение Светлин Русев” от детски хор „Звъника” с диригент Ваня Делийска. Те изпълниха няколко патриотчични песни, след което иззправиха публиката на крака с химна. Веднага след това присъстващите запяха в един глас с хора една от любимите български песни – „Де е България”. Музикален поздрав поднесоха и ученици от НУИ „Панайот Пипков” – Плевен.
Преди плевенските писатели да започнат литературното четене, водещата на програмата Татяна Любенова припомни събитията, станали през 1877 година, с които Плевен влиза в историята. Плевенската епопея се превръща в един най-важните моменти в историята. Със своята продължителсност, с броя на участващите войски и дадените жертви, сражанията при Плевен са едни от най-мащабните събития в хода на Освободителната война, изиграли решаваща роля за нейния изход, припомниха още писателите.
Плевенската поетеса Лалка Павлова прочете пред публиката и стихове, посветени на събитията от Освободителната война, с български, руски и румънски автори. След това в литературното четене се включиха със свои произведения Люлин Занов, Витка Витанова, Петко Спасов, Атанас Славчев, Веселин Чернялски, Илко Иларионов, Цветко Маринов, Яна Върбева и Лалка Павлова.