Акценти

Петдесетница е, Христовата църква чества рождението си

На петдесетия ден от Господното възкресение Св. Дух слязъл над апостолите и ги дарил с благодатни дарове. Божествен огън пламнал в душите им и те тръгнали да проповядват за Исус Христос по целия свят. В онзи ден св. ап. Петър произнесъл първата християнска проповед. Думите му проникнали в сърцата на слушащите го и мнозина приели Христовата вяра. Денят на светата Петдесетница от древни времена се смята за рожден ден на Христовата църква.

На Петдесетница вечерната служба и утринното богослужение се съединяват (след света литургия се извършва вечерня). Четат се специални коленопреклонни молитви и в храмовете се хвърля шума като символ на вихъра на Светия Дух. В молитвите на Петдесетница се спомня за починали родители и братя.

Прочетете също:

В Свищов откриха новата учебна година в Стопанска академия „Д.А. Ценов“ с участието на заместник областния управител на Плевен

На официално събитие, проведено в Свищов, новата учебна година 2025/2026 на Стопанска академия „Д.А. Ценов“ …