Образованите роми не са малко, но мнозина крият произхода си

Една от причините статистиката да отчита малък процент на образовани роми е в това, че много от тях крият произхода си, за да си спестят трудности при реализацията. Това се е убедила от личен опит Димитринка Борисова – ромка от село Медковец, която работи като медицинска сестра в Александровска болница в София. Днес тя беше в Плевен за представянето на изложбата „Обърни представите”, подредена в ТЕЛЕЦ – Плевен. Откриването на изложбата съвпадна с дипломирането днес на шестима млади лекари от ромски произход в Медицинския университет в Плевен. Те са били стипендианти на Стипендиантската програма за студенти от ромски произход в медицинските университети и колежи. Една от тях дори е трета по успех от Випуск 2016, с радост споделиха менторите в програмата.

Тази програма вече десета година предоставя възможност на млади, образовани и силно мотивирани младежи от ромски произход да развиват своите знания. Одобрените за включване в програмата освен стипендии, получават и наставничество от ментори. Досега са подкрепени над 200 ромски младежи, които се обучават в медицинските университети и колежи в София, Варна, Стара Загора и Плевен. Сред тях вече има завършили и практикуващи лекари и магистри, като само двама са потърсили реализация в чужбина.

Посланието на представената днес изложба е да отворим сетивата си и да възприемаме хората такива, каквито са, подчерта д-р Радосвета Стаменкова, изп.-директор на Българска асоциация по семейно планиране и социално здраве и ментор на пет ромски момичета, които вече работят като  ерготерапевт, кинезитерапевт, две са медицински сестри и една акушерка.

img_6470izlojba

Изложбата включва портрети на участници в Стипендиантската програма, като при първото й представяне изображенията са били обърнати с главата надолу. Така както е с човешкото око – върху ретината нещата са обърнати надолу, а мозъкът ги преобръща и ги поставя в правилната посока. В това е била и провокацията на изложбата – да се освободим от предразсъдъците, които променят начина, по който възприемаме света.

„Ако и ние не възприемаме ромите само по външността, ако включим и мозъка, ще видим, че те са хора като нас. ”, каза кметът Георг Спартански, който беше сред гостите за откриването на изложбата. Той подчерта, че най-хубавото в тази програма е, че има прекрасен видим резултат от вложените средства и усилия.

Днес в Плевен за първи път беше прожектиран и филм с участието на стипендианти на програмата и ментори.

img_6463izlojba-romi

img_6471mentori

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …