В Плевен се проведе извънредно заседание на Областната епизоотична комисия с цел разработване на мерки за предотвратяване на разпространението на шарка по овцете и козите в региона. Това се случи във връзка с тежката епизоотична ситуация в Южна България, където вече са регистрирани огнища на заболяването, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация.
Според получената информация от областната управа, в момента в област Плевен няма случаи на шарка сред дребните преживни животни. На срещата беше подчертано, че основният начин за предаване на болестта е чрез директен контакт между животни, както и чрез нерегламентирано им придвижване.
Беше взето решение да се организира информационна кампания за кметовете и животновъдите. Целта е да се запознаят с клиничната картина на заболяването и да се подчертае важността на мерките за биосигурност. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и ще бъдат предприети допълнителни проверки за нелегална търговия с дребни преживни животни. Ще се осъществява и контрол върху превозните средства с цел предотвратяване на нерегламентиран внос на живи животни и продукти от тях.
Ключово за заседанието беше и изискването всяка община да определи място за загробване на животни при нужда, в съответствие със законовите разпоредби.
На срещата присъстваха областният управител Николай Абрашев, директорът на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Галина Тошева, кметове и заместник-кметове от региона, както и представители на свързани институции.
Според данни на БТА, миналата седмица над 1000 овце бяха умъртвени в село Шейново, област Казанлък, като последствие от регистрирано огнище на шарка. Подобни огнища има и в област Пловдив.
/ТНП/