За последния един месец на територията на област Плевен няма новорегистрирани огнища на Африканска чума при домашни свине. Това съобщи днес д-р Иван Йорданов, директор на БАБХ – Плевен на заседание на Областната епизоотична комисия. При дивите свине обаче има нов случай на заразено животно в района на село Николаево. Огнището е установено след извършена проба, взета от отстреляно диво прасе в ловностопанския район на село Николаево, съобщи д-р Йорданов.
Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е определена зона от 200 кв.км около новото огнище, която се счита за заразена и са разпоредени мерки за ограничаване и ликвидиране на заболяването в инфектираната зона. Допълнително са въведени ограничения, включващи забрана на лова и всякакви дейности в радиус от 1 км. от огнището, с изключения на претърсвания за трупове на умрели свине. В 3-километровата зона около огнището се забранява ловът с кучета.
В момента продължават да се извършват проверки в селищата в установените 20-километрови зони от индустриалните свинекомплекси в областта, в които беше установено заболяването. Проверките са за спазване на разпорежданията за доброволно умъртвяване на домашните свине. Д-р Йорданов съобщи за един случай на нарушаване на тези разпоредби в село Ясен. В лично стопанство там са открити три прасета. Съставен е акт за административно нарушение на стопанина, като е даден краен срок до днес, 26 ноември, доброволно да заколи свинете. Ако не изпълни разпорежданията, животните ще бъдат евтаназирани и загробени.
Д-р Иван Йорданов призова собствениците на лични стопанства да не предприемат населяване с домашни прасета, за да се прекъсне разпространението на заразата. Той уточни, че предстои да бъде приета наредба, която ще регламетира отглеждането на прасета в личните стопанства и критериите за това.
Междувременно от БАБХ – Плевен са изпратили предписания до всички кметове в областта да определят площадки за евентуално загробване на евтаназирани прасета и да ги узаконят до края на тази година. Периодично се извършват и проверки на местата, където вече има загробени прасета, посочи д-р Йорданов. Той уточни, че през зимните месеци затихва разпространението на вируса на АЧС и се очаква отново да се активизира към месец юни.