4 172 жители на община Плевен имат повод да почерпят за имен ден днес, когато православната църква почита паметта на Свети Николай Чудотворец. Най-голям е броят на празнуващите с името Николай – 2 272, и Никола – 583. Сред празнуващите днес плевенчанки, най-много са тези с името Нина – 432, името Николина носят 307 жителки на Плевен, а с галеното Николинка са кръстени 141 жени от общината. С по-модерния вариант на името – Никол, са 250 жени. Жителките на общината с името Николета са 63.
Празникът, посветен на Свети Николай Мирликийски, заема важно място в българската православна традиция. Светецът се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
Св. Никола е роден в гр. Патра. Според преданията той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и той омъжва трите си дъщери. На него се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мира, Ликия, в югозападна Мала Азия. През 1087 г. мощите на св. Никола̀ са пренесени в Бари, Италия, където се намират и сега, съхранявани в нарочно построена, посветена на светеца базилика.
В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до името Николай – Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо,Нина, Ния, Ница и др. Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именик. В традицията на празничната маса се сервират рибни ястия, най-често – пълнен шаран с орехи. Поверието гласи, че люспа от шарана се слага в портфейла – за богатство и благополучие.
На този ден се украсяват коледните елхи.