На днешния 25 август се навършват 74 години от смъртта на големия български композитор Панайот Пипков, чието име носи плевенското училище по изкуствата.
Панайот Пипков е роден на 21 ноември 1871 г. в Пловдив. Учи музика в Милано със стипендия на Министерството на народната просвета. Последователно е диригент на музикалните дружества във Варна и Русе от 1899 г. Работи като учител по музика в Ловеч. Панайот Пипков е душата на музикалния живот на Ловеч. Тук пише музиката на българския всеучилищен химн „Свети Свети Кирил и Методий“ и множество ученически песни. По-късно се установява в София. Работи като учител по музика, а през войните за национално обединение (1912 – 1918) е капелмайстор на военен оркестър.
От 1918 г. е диригент в Свободния театър където поставя оперетите „Царицата на чардаша“ от Имре Калман, „Розата на Стамбул“ и „Есенни маневри“. Бил е хормайстор на Народната опера в София. Панайот Пипков пише и оперетите за деца „Щурец и мравка“, „Деца и птички“ и др. Автор е на популярните хорови песни „Сладкопойна чучулига“, „Когато бях овчарче “ и „Де е България“. Клавирните му пиеси са едни от първите български образци в жанра.
Панайот Пипков умира на 25 август 1942 г. в София.