Акценти

МУ – Плевен откри академичната 2025/2026 година с над 320 нови чуждестранни студенти от 36 държави

С официална церемония в зала „Юбилейна“ на Медицинския университет в Плевен беше открита академичната 2025/2026 година за чуждестранните студенти, приети в англоезичните програми по „Медицина“ и „Медицинска сестра“, съобщава БТА (Българска телеграфна агенция).

По данни на университета тази година новоприетите чуждестранни студенти са над 320 и идват от 36 държави, сред които Индия, Италия, Великобритания, Швеция, Германия, Гърция, Турция, Пакистан, Нигерия, Япония, Канада, Корея, Шри Ланка и Филипините. От тази учебна година във висшето училище ще се обучават и студенти от Мароко и Конго.

Събитието беше водено от ръководителя на Центъра за чуждестранни студенти доц. Надя Велева. Приветствие от името на ръководството отправи заместник-ректорът по учебната дейност доц. д-р Соня Вълкова.

От името на новоприетите студенти към присъстващите се обърна Хасан Чингьос от Германия. Приветствия поднесоха и председателите на Студентския съвет и студентската общност на българските студенти Ангел Димитров, както и председателят на Асоциацията на чуждестранните студенти Алън Бину от Великобритания.

Студентите положиха академична клетва като символ на принадлежност към академичните ценности и традиции на университета и на уважение към преподавателите, колегите и достойнството на пациентите.

Официални гости на тържеството бяха посланикът на Япония в България Суми Чикахиса и председателят на Общинския съвет в Плевен Иван Малкодански. В програмата се включиха и ученици от класа по поп и джаз пеене в Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“.

От университета припомниха, че през май 2025 г. дипломи са получили 122 млади медици от 22-рия випуск чуждестранни лекари.

Прочетете също:

Община Плевен публикува графика за електронния прием в първи клас за учебната 2026/2027 година

Графикът с дейностите по приема в първи клас за учебната 2026/2027 година в общинските училища …