Вторият кръг от груповата фаза на световното първенство по футбол вече е история. След него 6 отбора – Русия, Уругвай, Франция, Хърватия, Белгия и Англия си осигуриха участие в елиминационната фаза – осминафиналите. Въпросителните около останалите 10 свободни места ще отпаднат след заключителните битки в 8-те компании. Дотук видяхме равностойни оспорвани мачове. Качеството обаче едва ли е задоволило някого. Напротив – станахме свидетели на монотонни сблъсъци в които се разиграваше един и същ сценарий. Всеки се опитваше да измъкне нужното му без да рискува – с предпазливи действия. Ако не се получи просто няма проблем … и хикса е приемлив. Тези мъки не подминаха и споменатата шесторка, класирала се вече за следващия етап на първенството.
Разбира се имаше и приятни изключения – Русия, Хърватия, Англия и Белгия. Другото положително бе, че във всичките 16 срещи видяхме голове. На другия полюс е считания за един от фаворитите за титлата – Аржентина на Лео Меси бе изпратена в нокдаун от „отряда“ предвождан от Лука Модрич. Осем нации – Саудитска Арабия, Египет, Мароко, Перу, Коста Рика, Тунис, Панама и Полша нямат шанс за следващия етап на шампионата и след последния си трети мач в групите ще си тръгнат.
Ето каква е ситуацията в 8-те компании преди заключителните им битки?
Група A
Русия – Саудитска Арабия 5:0
Египет – Уругвай 1:0
Русия – Египет 3:1
Уругвай – Саудитска Арабия 1:0
Днес от 17:00 часа: Уругвай – Русия
Днес от 17:00 часа: Саудитска Арабия – Египет
Русия и Уругвай се класираха за елиминациите след очаквани победи съответно над Египет и Саудитска Арабия, които пък ще премерят сили помежду си за протокола преди да потеглят за вкъщи. Селекцията на Станислав Черчесов издържа изпита като примерен ученик. Като домакин руснаците трябваше не само да прескочат групата, но и да го сторят с представяне, което да радва нацията. Изпълниха го сто на сто, раздавайки се и в двата си мача. Уругвайците също постигнаха целта в групата, но подходът им беше различен – като на фаворит. Вложиха толкова усилия, колкото да си осигурят необходимите точки.
Група B
Иран – Мароко 1:0
Португалия – Испания 3:3
Португалия – Мароко 1:0
Испания – Иран 1:0
Днес от 21:00 часа: Иран – Португалия
Днес от 21:00 часа: Испания – Мароко
Подобно на Уругвай, Португалия и Испания измъкнаха по 3 точки, благодарение на точните удари на най-добрите си играчи до момента в Русия – Кристиано Роналдо и Диего Коста. Не убедиха обаче, че това е вярната рецепта за успеха. Срещу Мароко португалците бяха посредствени с изключение на Роналдо и вратаря Руи Патрисио. Испанците пък изпаднаха в безизходица срещу Иран, оплитайки се в своите мрежи. Ако продължат в този дух иберийците може да стъпят накриво, а битката в групата ще продължи до последно.
Група C
Франция – Австралия 2:1
Дания – Перу 1:0
Франция – Перу 1:0
Дания – Австралия 1:1
26 юни, 17:00 часа: Дания – Франция
26 юни, 17:00 часа: Австралия – Перу
Франция вече е в на осминафинал. Постигна го мъчно. Както и в първия си мач, така и срещу Перу избраниците на Дидие Дешан не показаха, че са отбор. Индивидуални изпълнения ги измъкнаха и двата пъти. Помогна им и самочувствието, което е част от същността на големите. Дания и Австралия не излъчиха победител. Логично – съперници с еднаква класа и психика. Жалко за Перу, който показа хубави неща, но трябва да си тръгне след утрешния си мач с австралийците. „Инките“ обаче трябва да преболедуват /задължителен процес/ 36-годишното си отсъствие от Мондиал за да затвърдят доброто си представяне с победи. А най-прекия път към това е класиране за световното в Катар след 4 години.
Група D
Аржентина – Исландия 1:1
Хърватия – Нигерия 2:0
Хърватия – Аржентина 3:0
Нигерия – Исландия 2:0
26 юни, 21:00 часа: Нигерия – Аржентина
26 юни, 21:00 часа: Исландия – Хърватия
Хърватия е хита на шампионата в Русия. До момента вкара 5 гола, като 3 от тях във вратата на Аржентина и същевременно не допусна в своята нито един. Не само резултатността, но и начина по който бяха постигнати двете победи ги изкачва на върха на този етап от първенството. Всички знаят, че с топка в краката футболистите им са сред най-добрите в света. Ето защо в технически аспект аржентинците нямаше как да имат предимство. Същото се отнася и за самочувствието. Примери: Лука Модрич и Матео Ковачич само преди броени дни спечелиха за 3-и пореден път Шампионска лига. Деян Ловрен и Марио Манджукич играха на финал в Шампионска лига, съответно тази и миналата година. Иван Ракитич също я е печелил, а и от години играе рамо до рамо с Лионел Меси. В Нижни Новгород хърватите показаха, че тактически са доста пред „гаучосите“. Освен това ги превъзхождат и като колектив. Именно това е слабото място на южноамериканците, които имат отлични солови изпълнители, но те не работят за общото благо.
Заслужено поражение за исландците. Срещу Нигерия те заложиха на същия подход, както срещу Аржентина. Това беше грешка, защото за разлика от „гаучосите“, африканците не атакуват нонстоп, а предпочитат да разиграват и да изчакат подходящия момент за да нанесат удара си. Така исландците трябваше да градят играта. А за тях това е необичайно, защото предпочитат да предоставят инициативата на съперника си и да контраатакуват. Малко такива възможности обаче им предоставиха нигерийците и крайния изход е факт – загуба.
Група E
Сърбия – Коста Рика 1:0
Бразилия – Швейцария 1:1
Бразилия – Коста Рика 2:0
Швейцария – Сърбия 2:1
27 юни, 21:00 часа: Сърбия – Бразилия
27 юни, 21:00 часа: Швейцария – Коста Рика
След хикса на старта, Бразилия спечелиха мач и звездата й Неймар вкара на световното. Стана по необичаен начин – с цената на доста усилия и нерви. „Селесао“ винаги са били резултатни, без значение нивото на класата им. Късметът е част от играта, но срещу Коста Рика се забеляза безсилие. Подобно на Франция и Аржентина, и в селекцията на Тите има много звезди, макар и доста надценени, но компактен състав липсва. В хода на мачовете на въпросните три тима се разиграваше еднакъв сценарий, завършващ с ялов финал. Все нещо не беше изпипано докрай /пасове, прецизност, пласиране, хладнокръвие и т.н./ в безбройните атаки. Положителното за бразилците е, че Неймар изостави високомерието и егоистични индивидуални действия, които бяха една от причините за изпуснатата победа в първия мач срещу Швейцария. Именно срещу „часовникарите“ Сърбия пропусна да си осигури преждевременно класиране за елиминациите. Западните ни съседи изпуснаха момента да спечелят мача още през първото полувреме. Тогава имаха превес в резултата и ако бяха реализирали още веднъж сега щяха да са първи в групата. Швейцария не разполага с кой знае какъв потенциал, но излезе с чест от двете тежки битки.
Група F
Мексико – Германия 1:0
Швеция – Южна Корея 1:0
Германия – Швеция 2:1
Мексико – Южна Корея 2:1
27 юни, 17:00 часа: Южна Корея – Германия
27 юни, 17:00 часа: Мексико – Швеция
Срещу Швеция, Германия направи това, което се очакваше от нея – победи. Най-конвертируемият футболист на Йоаким Льов – Тони Кроос вкара победния гол. В началото обаче именно той сгреши и шведите разиграха атаката си, която завърши попадение. Въпреки успеха немците не задоволиха с представянето си. На лице са колебания в отбора като цяло. Доказват го промените в три линии. След загубата от Мексико, световния шампион излезе с Антонио Рюдигер, Себастиян Руди и Марко Ройс за сметка на твърдите титуляри Матс Хумелс, Сами Кедира и Месут Йозил. Първите трима не впечатлиха. Във втори мач поред длъжник е и нападателя Тимо Вернер. В атака обаче Льов няма кой знае какви опции.
Шведите показаха очакваното от тях и бяха на секунди от точката, но …
Мексико подчини корейците и направи важна крачка към следващата фаза на турнира. Всичко това бе логично с оглед на съперника.
Група G
Белгия – Панама 3:0
Англия – Тунис 2:1
Белгия – Тунис 5:2
Англия – Панама 6:1
28 юни, 21:00 часа: Англия – Белгия
28 юни, 21:00 часа: Панама – Тунис
Кой ще е победител е единствената интрига тук. Тя ще отпадне след предстоящия директен сблъсък между англичани и белгийци. Разгромните победи, които споменатите състави постигнаха, съответно – 6:1 и 5:2 бяха като, че ли предизвестени от крайния изход на двубоите от първия кръг в групата. Именно в онези мачове Англия и Белгия се справиха с напрежението и измъкнаха победи. Обратно, Тунис и Панама не изглеждаха толкова зле както във втория кръг, но явно загубите на старта сломиха духа им и това доведе до тотален срив.
Група H
Сенегал – Полша 2:1
Япония – Колумбия 2:1
Япония – Сенегал 2:2
Колумбия – Полша 3:0
28 юни, 17:00 часа: Япония – Полша
28 юни, 17:00 часа: Сенегал – Колумбия
Завършвайки наравно, Япония и Сенегал оставиха развръзката за финала. Полша загуби от Колумбия и след последния си мач в групата ще си тръгне от Русия. Селекцията на Адам Навалка не разочарова, просто това са й възможностите. А при жребия именно този отбор беше определен за водач на групата. Тук още веднъж изниква въпроса, относно критериите, по които ФИФА прави своята ранглиста. Защо мачове с аутсайдери от квалификациите определят мястото на даден отбор в подреждането на световната футболна централа? Подобни експерименти оставиха тази група без истински лидер. Случилото се с поляците в изминалите два мача на Мондиала беше дори смешно. Те изглеждаха като сборен тим от ветерани на фона на темпото с което действаха колумбийците.
Снимки: fifa.com