Акценти

Мечкари обикаляха днес в село Гиген и гониха злите сили

На 20 януари (Ивановден по стар стил) от къща на къща село Гиген обиколиха 10 групи “Мечкари”, за да прогонят злите сили останали от миналата година и новата да тръгне на чисто. Така една стара традиция сгря сърцата на млади и стари в село Гиген в най-студения ден за тази зима. В края на своя обход “Мечкарите” посетиха кметството, където бяха посрещнати както повелява традицията с пита и сол. Кметът на Гиген – Красимир Първанов, като гостоприемен стопанин, дари лично всяка от групите, разказаха от Община Гулянци.

Най-колоритният момент от празника е надиграването в центъра на селото. Малки и големи излязоха да тропнат Мечкарско хоро заедно с “Мечкарите”. Това хоро е уникално и е характерно за село Гиген. То е в ритъм 5-8 с втори удължен такт.

12512320_мечкари

Надиграването има конкурсен характер. Всяка от 10-те групи се представи с три танца – Мечкарско хоро, Ръченица и Ситно влашко хоро. Тази година журито беше особено затруднено и след като присъди първо място даде по две награди за второ и две за трето място. Индивидуални награди получиха и всички малки участници в надиграването. За положеното старание и отличното представяне бяха поощрени и всички останали групи. Наградният фонд за празника е осигурен от кметство Гиген и спонсори. Подобаващ край на празника сложи кръшно българско хоро, на което ръка за ръка сгряха и телата, и сърцата си мечкари, жители и гости на Гиген.
944043_Гиген мечкариОт незапомнени времена гигенчани празнуват Ивановден по този начин на 20 януари. Никой не знае откога датира традицията, но всички заедно я пазят като нещо свято. Доказателство са все по-младите участници в самобитния празник. Невръстни момчета се пременят в мечкарски костюми, тропат в ритъма на Мечкарското хоро и с трепет чакат момента, когато самите те ще поведат група.Персонажите в групите са двама – “старец” и две “булки”, задължително придружени от музиканти с тъпан, барабан и кларнет. “Мечкарите” са облечени в автентични народни носии, типични за този край на България, маски на лицата и ръчно изработен накит, който украсява главите на булките, наричан курбулец.

Снимки: Община Гулянци

Прочетете също:

В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните

В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …