По традиция, дългогодишна като самото село Гиген, „мечкари“ обикалят домовете на жителите на Ивановден, по стар стил, носейки здраве, късмет и прочистване от злите сили. Както съобщава БТА, още от ранни зори групи с маскирани мъже започват своето шествие из селото, радушно посрещани от домакините.
Тези групи, известни като колове, задължително включват две „булки“ и двама „старци“, маскирани с бели чулове и специфични декорации, докато „булките“ носят традициони украси. Маскираните са окичени в носии, характерни за региона, пояснява Милена Николаева, ръководител на отдел „Етнография“ в Регионалния исторически музей в Плевен.
При всяко посещение изпълняват уникалното за България „мечкарско хоро“ – специфичен танц в такт 5/8 с удължен втори такт, който се съпровожда от звънци, прикрепени на краката на мъжете, за да прогонят злите сили чрез създаваните звуци.
Един от ветераните в този обичай, Милен Цветков, участва в „мечкарска“ група от 26 години, а от четири години заедно с него е и шестгодишният му син Момчил. „Това е най-големият празник в селото,“ споделя Цветков пред БТА. За него обичаят носи здраве и берекет и е важен за съхраняването на традицията в лицето на демографски трудности.
След обиколката групите се събират на площада в Гиген за надиграване, като оценката за автентичността на изпълнението се дава от специално жури. Община Гулянци и спонсори осигуряват награди, и тази година бяха раздадени две първи, две втори и три трети отличия, както и специални награди за децата, участници в групите.