Плевенчани познават Мирослав Минчев като директор на ХГ „Илия Бешков”, художник и майстор на иконостаси (разбира се тази последователност не е задължителна). Тези дни обаче, чрез постовете му във Фейсбук, стана известна и една друга негова страст – пейнтбола. Играта за пораснали момчета, която изисква интелект, бързи реакции и задължително феърплей. „Винаги има феърплей, не се толерира агресия или отмъщение. Ако подобно нещо се забележи, тези хора повече не се канят да участват. Всичко е забавление и емоция”, споделя Мирослав Минчев след участието си в поредната международна операция – „Медуза – 3”, която е била в края на месец май на остров Аегина в Атинският залив. Участват отбори от Англия, Германия, Белгия, Гърция и България. Българският отбор се представя най-добре и печели най-много точки от трите мисии, като две от тях завършва с максимален брой точки за най-кратко време, с гордост сподели Минчев. И не само това – българският отбор е най-сплотен и всички искат да го имат на своя страна в играта. Според правилата за всяка игра няколко отбора се обединяват в една по-голяма формация срещу формацията на другите отбори и българите са желани партньори, защото са добре обиграни, всеки разчита на другия да му пази гърба, има чудесна комуникация между играчите и много бързо напредват.
Тази година операцията е включвала превземане на хотел, в който е заложена бомба и са взети заложници. През втория ден правят десант, през третия ден участниците са изправени пред изпитанието да се справят с лабиринта на тъмен тунел, в който разбира се има различни засади. „Играе се за време, като за всяка изпълнена мисия за по-кратко време се дават повече точки. Българският отбор за втори път играе на този остров и това донякъде ни помогна за доброто представяне”, сподели Минчев.
Съдии следят за коректността в боя и улучените да напуснат състезанието. Според регламента те могат да се върнат отново в играта, след като изсъхне петното от желатиновия куршум. Преди топчета са били пълни с цветно съдържание, но вече се използва прозрачна течност, която оставя само мокро петно. Това улеснява съдиите при няколкодневни мисии, тъй като не остават следи от предишните „сражения”. Сега мокрото петно издържа 10-15 минути и след като изсъхне участникът може да се върне в играта, като догони отбора
Тази година международната операция по пейнтбол се провежда в база на НАТО, разположена на остров Аегина. Островът е посещаван от много туристи. Има манастир, който е нещо като малка Света гора и приема много поклонници. На острова има повече от 200 църкви. В древността е бил стратегически в битките на гърците.
Това е поредна международна операция, в която плевенският художник участва. Тя е подарък от съотборниците му за 50-годишнината му. Според правилата на играта пределната възраст за участие в международни мисии е 50 години. „Играта освен забавна е и много натоварваща физически, обясни Мирослав Минчев. В Гърция, например условията са доста трудни заради горещината и сипкавия терен.
По пейнтбола се запалва случайно покрай негов приятел и вече 12 години той е начин да се разтовари от напрежението, натрупано в ежедневието. Преди години в Плевен е имало доста хора, които го практикуват, но вече са по-малко и поради тази причина е трудно да се поддържа създаденото игрище. Сред практикуващите го са художник, счетоводител, компютърни специалисти, адвокати, лекари. Има и жени, но те по-рядко се включват в международни мисии.
Пейнтболът е възникнал от нуждата специалните части да бъдат тренирани в максимално близки до действителността условия. Дълго време се е мислило как да се създадат оръжия, които едновременно да са близки до реалния бой, но в същото време да не нараняват. Идеята е взета от лесничеите в Канада, които с подобни оръжия маркират дърветата, които трябва да бъдат отсечени. Заради това и първите оръжия, използвани в пейнтбола, били наречени маркери и така се наричат и до днес. Армията усъвършенствала тази система, като използваните оръжия са точни копия на оригиналните. Желатиновите топчета се изстрелват с въздух, като могат да достигнат 450-500 м разстояние. Топчетата се изстрелват с голяма сила и по тази причина се използват предпазни средства, за да се предотвратят наранявания. Цялата екипировка е изцяло военна с изключение на шлемовете, които са задължителни и не се махат докато участникът е в играта, дори и когато е повален. Информация къде ще има международна операция се получава чрез интернет. За игра на остров Аегина в Гърция свободните места са резервирани само за 12 минути след като са обявени.