Акценти

Лозарите трябва да заложат на традиционни български сортове за конкурентно предимство, съветва експертът Красимир Коев в Плевен

Източник: БТА

По време на посещението си в Плевен, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното, Красимир Коев, отправи призив към лозарите в страната да обръщат повече внимание на българските сортове. Сортове като Тамянка, Димят, мелнишките сортове и Мавруд са плод на българската земя и са най-добре адаптирани към местните почвено-климатични условия. Според Коев, световният пазар вече е наситен с еднакви сортове и потребителите търсят нови вкусове.

Коев изтъкна, че въпреки присъствието на чужди производители, българският пазар на вино остава доминиран от местна продукция. От общо 120 до 130 милиона литра вино, консумирани у нас годишно, само 17 милиона са вносни. Българската продукция, според него, е на световно ниво, благодарение на най-добрите технолози и технологии, но липсата на ефективна реклама все още стои като пречка за навлизане на международния пазар.

Относно ролята на науката и бизнеса, Коев подчерта необходимостта те да работят заедно, за да се постигне оптимизация на разходите и намаляване на нуждата от работна ръка. В контекста на българските традиции в лозарството и винопроизводството, той отбеляза, че родният опит е високо оценен в световен мащаб, като дори френски производители са се вдъхновили от него.

Коев призова за по-голяма инвестиция в нови технологии и високодобивни, устойчиви сортове, за да се увеличат добивите и конкурентоспособността на българското вино на международния пазар. Той спомена и плевенските сортове като Наслада и Сторгозия, които биха могли да доведат до по-ниски цени и по-голямо търсене в чужбина.

Посещението на Красимир Коев в Плевен бе по повод празника Трифон Зарезан, като гост на Института по лозарство и винарство.

Прочетете също:

Училищата „Димитър Димов“ и „Интелект“ възраждат традицията на междуучилищния дебат в Плевен с първо събитие на тема глобализъм

Ученици от Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици (ПГПЧЕ) „Димитър Димов“ и Държавна финансово-стопанска …