Акценти

Концерт на читалищата и детски работилнички оживиха Плевенския празник в парк „Кайлъка“ с участници от региона и международни посетители

Тази година тържествата по случай празника на Плевен – 15 май, продължиха с грандиозен концерт на читалищата и творчески работилници за деца, проведени в живописния парк „Кайлъка“. Според Българската Телеграфна Агенция (БТА), в празничния концерт взеха участие читалищни състави не само от община Плевен, но и от други населени места в областта.

Духовият оркестър на Народно читалище „Климент Браницки – 1900” от град Славяново откри програмата под ръководството на Володя Дешков. Анелия Дечева, началник на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен, съобщи за БТА, че общо 16 читалища са се включили в инициативата, което показва голямото разнообразие и богатството на културните традиции в региона. Преобладаваха фолклорните изпълнения, като бяха представени различни формации – танцови, вокални и хорови. Дечева изрази надежда, че инициативата ще се развива и занапред, като това е вторият подобен концерт за годината, след организирания по случай Деня на самодееца.

На събитието присъстваха много туристи, включително от Гърция и Италия, които не само имаха възможността да се насладят на самодейните изпълнители, но и на разнообразните продукти, предлагани на Първия национален фермерски пазар. Анелия Дечева сподели пред БТА, че инициативите са насочени към възраждане на традициите на пролетния панаир, който през 30-те години на миналия век е бил едно от най-големите икономически събития в града. От 2001 г. обаче, празникът на Плевен придобива нови измерения, като се превръща в тържество на духа и културата.

Сред участващите читалища бяха „Христо Ботев – 1959“, „Парашкев Цветков – 2003“, „Пробуда 1990“, „Ракитин 1969“ и „Извор 1959“, както и състави от различни села в областта. Концертът беше обогатен и с участието на танцов състав „Луковитски бисери“ и вокална група „Нежни звуци“, сред много други.

В допълнение на музикалните изпълнения, децата се включиха в творчески работилници, където се запознаха с процеса на месене на хляб. Десислава Друмева, организатор на работилницата, разказа пред БТА за целта да се научат децата да ценят хляба и да се запознаят с различните култури, използвани при замесването му.

Събитието се вписва в културния календар и програмата за развитие на туризма в община Плевен, демонстрирайки ангажимента към популяризирането на местната култура и традиции.

Прочетете също:

Плевен открива празниците си с Първия национален фермерски пазар и богата културна програма

По данни на БТА, Плевен открива своята поредица от празнични събития с Първия национален фермерски …