Художници, артисти, дейци на културата и мениджъри от цялата област Плевен се събраха днес в ХГ „Дарение Светлин Русев“ за представянето на книгата „Глобалната културна политика на ЮНЕСКО“ на проф. Росица Йорданова. Събитието започна с музикално изпълнение на пиано от възпитаник на НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен.
Книгата е на Университетското издателство на ВСУ „Черноризец Храбър“, а представяне на нейния автор направи Ива Мусова. Росица Йорданова е завършила специалност „Българска филология” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Защитила е дисертация в Института по култура в Санкт Петербург (1981), доцент е от 1991 г. Преподавателската й работа в Института за културно-просветни кадри – Варна, и Института за повишаване на квалификацията на учителите ,Д-р Петър Берон” – Варна, е свързана с образованието и възпитанието в областта на културата и изкуствата. През 1993 г. се присъединява към създателите на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.
Проф. Йорданова разработва нови учебни дисциплини. Като преподавател по реторика на студентите от специалност „Право”, подготвя и издава с участието на студентите четири книги „Христоматия по парламентарна реторика” (2007-2019). Автор е и на много други издания, представяни в цял свят, посочи Ива Мусова. От 1991 г. проф. Йорданова е член на WAER (Световна асоциация за изследване на образованието), от 1999 г. е член на ELIA (Европейска лига на институтите по изкуствата). Участва в дебатите за културната политика и образователната политика.
През 2015 година излиза книгата „Глобалната културна политика на ЮНЕСКО“ на проф. Йорданова, която съдържа основни моменти от културнополитическата дейност на ЮНЕСКО в периода 1945 – 2010 г. и задълбочено представя идеите и дейността на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. В изданието могат да бъдат намерени и преводи на ценни документи.
„Тази книга е за всеки, който работи на полето на културата. За всеки, който твори и се интересува от процесите. За всеки, който би искал да вземе участие в тези процеси“, посочи Ива Мусова. „Тя съдържа огромен обем информация, която провокира нашето мислене и действие. Дава и голям обем от данни и факти за процесите, през които ЮНЕСКО е преминал, за да се стигне до днешния ден“, сподели още водещата на мероприятието. Ива Мусова напомни, че ЮНЕСКО е организация към ООН за култура, наука и образование. Книгата е разделена на две части, но те са логично свързани помежду си.
„Книгата е ансамблово мотивирана“, заяви от своя страна авторката проф. Росица Йорданова. Тя сподели, че на нейното творчество се е отразил съвместния живот с творците на изкуството, от които е била заобиколена, тъй като „семейството й е зографски обременено“. Проф. Йорданова акцентира на документи в книгата, които са свързани с хората на изкуството. „Рисуването и писането са самотни дейности“, коментира още тя.
„Документите на ЮНЕСКО не са плод на чиновническо усърдие. Те нямат този брюкселски език и са много далеч от брюкселската администрация. Документите на ЮНЕСКО се подготвят от локалното пространство, като Академията на изкуството, университети, които се занимават с културология и т.н.“, обясни авторката на книгата. Тя допълни, че ЮНЕСКО е най-ценен в изработването на правните документи, а те се приемат след изготвянето на докладите на локално ниво.
Представянето на книгата беше организирано от Сдружение „Плевенски обществен фонд – Читалища”.