Кметове ще питат премиера по какви критерии разпредели средствата за общините

Namrb_logo_BG

Националното сдружение на общините в Република България ще покани премиера Пламен Орешарски и финансовия министър Петър Чобанов да обяснят по какви критерии са разпределени 500 млн. лева по програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. Решението е взето по време на Кръгла маса, състояла се в Казанлък. Това информира на пресконференция в Плевен Владислав Николов, народен представител от ГЕРБ. Николов изтъкна, че до момента не е ясно по какви критерии са одобрени проектите, които ще получат финансирани.

„След разпределението на държавната субсидия от републиканския бюджет за общините това е вторият много красноречив пример колко прозрачно и колко честно се разходват държавни средства, предназначени за общините”, коментира темата и Мартин Митев, общински председател на партията. По думите му фактите недвусмислено говорят, че средствата са насочени към общини, които се управляват от кметове на БСП и ДПС. „От 66 общини с кметове от БСП само проектите на една община не са одобрени. От 35 общини с кметове на ДПС също само една не е одобрена. От 86 общини с  управляващи кметове на ГЕРБ не са одобрени 57 общини”, даде пример Митев.

И добави, че за Плевенска област положението не е по-различно – Община Белене получава 1, 250 млн лв, Община Гулянци – 1 млн лв, Община Искър – 930 хил. лв, Община Левски – 1,200 млн, Община Никопол – 3 млн лв, Община Пордим – 1 млн. „Всички тези общини се управляват от кметове на БСП. Единственото изключение прави Община Плевен, която получава 2 млн. лева за многофункционална спортна зала. Тези средства са за предпроектни проучвания и за проектиране и евентуално на втория етап ще бъдат приведени останалите 12 млн лева. Червен бряг го няма, защото кметът е от ГЕРБ, а това е втората по големина община в областта. Няма ги общините Кнежа, Долни Дъбник, Долна Митрополия, защото там няма кметове на управляващите”, добави още той.

Владислав Николов коментира и въпроса с вота на недоверие към управляващите, по който народните представители ще дебатират утре.  Той посочи, че правителството на Орешарски е постигнало най-нисък рейтинг сред правителствата от 1991 година насам, като особено ярки са провалите му сферата на сигурността и обществения ред. Шест са акцентите, около които се формира вотът на недоверие. Сред тях са дискредитираната реформа в сектора обществена сигурност, опитът специалните служби да бъдат подчинени на политическата конюнктура, нарастващата контрабанда, кризата с бежанците и огромната битова престъпност. „Битовата престъпност е проблем № 1 за жителите на малките населени места в Област Плевен”, добави Мартин Митев, позовавайки се на фактите от многобройните му среща с жители на региона. Битовата престъпност изместила дори проблема с ниските пенсии на хората в селата, изтъкна той.

Прочетете също:

Община Плевен проверява сигнал за неприятна миризма в жк „Сторгозия“

Служителите на отдел „Екология“ при Община Плевен извършват проверка по сигнал за неприятна миризма, подаден …