Акценти

Историята на видни плевенски родове оживя, представена атрактивно в пет туристически тура

Плевен, въпреки модерното строителство, все още пази  сгради – архитектурни шедьоври, които са сътворени след Освобождението със средства на фабриканти, адвокати, лекари, музиканти, учители.  Малцина обаче знаят историята на тези сгради, които красят старата главна улица на Плевен, а някои от тях се издигат в цялата си красота на самия централен площад на града.

Фондация „Съвременна плевенска медия”  събра в пет тура паметта за знатните плевенски родове, оставили след себе си красиви сгради.  За финансиране на начинанието си фондацията кандидатства с  проект и печели финансиране от най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България – „Ти и Lidl за по-добър живот“, разказа днес на пресконференция Иванка Ватева, представител на фондацията.  От цялата страна са одобрени общо 31 проекта, като от община Плевен са общо три. Всеки от одобрените проекти е преминал през няколко етапа на оценяване – оценка по административен критерий, оценка от експертно жури и оценка от служителите на Лидл България, като идеята е да се създава продукт от общността за общността, подчерта Иванка Ватева.

Проектът „Историята на Плевен оживява. Памет за знатните плевенски родове и красиви стари сгради” обхваща период от Освобождението до 1944 г. когато историята на Плевен се е обогатявала и облагородявана.  Той запознава младите хора с големите постижения на известни плевенчани. Повечето от тях са тръгнали „от нулата”, но с труд и упорство са постигнали много и в наследство са оставили сгради с красива архитектура.

В продължение на няколко месеца от фондацията обработват голяма по обем информация за старите плевенски родове. В резултат тя е събрана в пет богато илюстровани книжки, тематично разделени на дарители, строители, политици, меценати, търговци.

Това са и пет разработени маршрута, по които са организирани ученически турове, обясни Ватева. В тях се включват ученици от НУ „Хр. Ботев”, СУ „Иван Вазов”, Прогимназия „Цветан Спасов”, НУ „Единство”, НУ „Патриарх Евтимий”, НУИ „Панайот Пипков” и други. Като екскурзоводи  се включват и ученици от Гимназията по туризъм в Плевен.

„Досега не е имало такъв проект и сме благодарни, че бяхме поканени да се включим в него”, сподели директорът на гимназията Малинка Маринова. За туровете учениците са се подготвяли специално, като са разучавали маршрутите и така са били готови да отговарят и на въпроси извън информацията в книжките. Групите, пред които е имало специално изработени знаменца, са предизвиквали голям интерес сред минувачите, което ражда нова идея – да се разработят маршрути за възрастни.

„Желаем туризмът в Плевен да тръгне в правилната посока и да бъде развит. По проекта са разработени много добри материали. Хартиеният носител остава важен. Затова трябва много да се работи с рекламните материали за Плевен. Поздравления към фондацията за този хубав проект”, каза още Малинка Маринова.

На 24 октомври проектът ще бъде презентиран пред Консултативния съвет по туризъм и от фондация „Съвременна плевенска медия” се надяват, че той ще бъде приет от Общината, разширен и доразвит. Имаме идея да се дигитализират тези маршрути, но за това ще е необходимо съдействието на Общината, каза Иванка Ватева.

Прочетете също:

Поклонническият поход „Светият път“ достига Плевен, продължавайки традицията на пренасяне на мощите на свети Йоан Рилски

Пешеходният поклоннически поход „Светият път“ продължава своето седмо издание, като участниците му преминават през Плевен …