Информационна кампания, насочена към малките и средни предприятия в Северозападна България, беше проведена в Плевен. Събитието, организирано от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа, се състоя в зала „Луи Пастьор“ на Медицинския университет в града. Източник на информацията е Българската телеграфна агенция (БТА).
На срещата беше представена процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“, част от програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027. Христо Йорданов, експерт в Главна дирекция, обясни, че програмата цели да свърже научните постижения с бизнеса чрез иновации и трансфер на технологии, което ще предостави нови продукти и услуги на пазара.
Основната цел на събитието беше да информира малкия бизнес за възможностите за грантово подпомагане, което може да бъде използвано за услуги от университети, научни организации или специализирана научна инфраструктура. Консултациите и обученията, както и ползването на лаборатории, могат да спомогнат за разработване на иновативни решения и нови продукти, прототипи или бизнес модели.
Микро, малките и средните предприятия, които желаят да бъдат подкрепени, трябва да са регистрирани преди 2023 г., да имат реализирани определени нетни приходи от продажби според категорията си и да разполагат с поне двама работници. Размерът на иновативния грант е фиксиран и трябва да бъде реализиран в рамките на 12 месеца от подписването на договора. Финансовата помощ за ползване на една услуга е 14 710 лв., а за две услуги – 29 420 лв. Крайният срок за кандидатстване е 28 март 2025 г.
По време на събитието беше посочено, че предприятията от Северна България имат допълнително предимство в оценителния процес, което ги насърчава да кандидатстват. Вече има проявен интерес и подадени проекти, отбеляза Христо Йорданов.
Срещата в Плевен е част от по-широка информационна кампания, целяща да разясни възможностите за развитие на бизнесите в региона.