По повод 10 декември и 137 години от освобождението на Плевен, на оградата на Къща музей „Цар Освободител Александър ІІ” от днес е експонирана изложба на открито „115 години Комитет Цар Освободител Александър ІІ”. В 12 постера изложбата разказва за създаването и дейността на Комитет „Цар Освободител Александър ІІ”.
Комитетът е учреден на 18 август 1899 г. в София по инициатива на Поборнико-опълченската корпорация в България с благородната цел „да подхранва чувството за национална гордост у българина”. За председател е избран Стоян Заимов. Членове на Комитета са видни български политически и обществени дейци, представители на културата и изкуството, дипломати, поборници и опълченци. Сред тях са Иван Гешов, тогавашният военен министъри и кметът на София, д-р Иван Шишманов, проф. Иван Мърквичка, проф. А. Митов, арх. Никола Лазаров, опълченците Иван Бобевски и Христо Басмаджиев и др.
На 10 декември 1899 г. за почетен председател е провъзгласен княз Фердинанд І.
Първоначално дейността на Комитета е насочена към организирането на клонове в страната за събиране на парични средства и дарения за изграждане паметник на Александър ІІ в София, Музей на Българското Възраждане и Дом за българските ветерани – участници в националноосвободителните борби, поборници и опълченци.
Изложбата разказва за организирането и провеждането на конкурс за изграждането на паметник на Цар Освободител Александър ІІ в гр.София и на Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” в Плевен, построен в периода 1903-1907 г. в памет на загиналите в Плевенската епопея 1877 г. воини от руската и румънска армия.
Благородната цел на Комитет „Цар Освободител Александър ІІ” е допълнена с още едно решение – да се изгради Музей на Българското възраждане и Освобождение. За съжаление инициативата остава неосъществена, но от нея се ражда идеята за откриване на архитектурно училище в София.
В изложбата е отразено и създаването на къщите музеи, Мавзолея, мемориалните паркове и паметници в Плевен, Пордим, Бяла и Горна Студена. Създадени в периода 1903-1907 г. като мемориални музеи, посветени на събитията от Руско-турската война 1877-1878 г., Военноисторическите къщи музеи са сред първите музейни институции в България. Пръв техен директор е Стоян Заимов.