В Плевен беше проведена заключителната среща по инициатива за педагогическата практика „Утринна история“ в детските ясли, съобщава Българската телеграфна агенция (БТА). Тази практика, която се прилага пилотно в пет региона на България, включително София, Велико Търново, Пазарджик, Сливен и Плевен, цели да подпомогне познавателното и социално-емоционалното развитие на децата през най-важните ранни години от техния живот. „Утринна история“ надгражда успешно прилаганата от четири години практика „Утринна приказка“ в детските градини.
Инициативата има за цел да подобри адаптацията на всяко дете при постъпване в институции като детски ясли, детски градини и начални училища. В рамките на проекта са разработени три образователни модула, които улесняват прехода от социална към институционална – образователна среда. Те включват „Утринна история“ за яслите, „Утринна приказка“ за детските градини и „Утринна среща“ за началното училище, обясни пред БТА доц. д-р Емил Бузов, един от научните ръководители на проекта. Той подчерта, че Министерството на образованието и науката има за цел да гарантира успешна адаптация на децата през целия деветгодишен преход.
Според доц. д-р Бузов практиката създава благоприятни условия за развитие на детската личност, акцентирайки върху включването на родители и семейство в процеса. Това създава добра практика на взаимодействие. Проф. Даниела Тасевска, друг научен ръководител, допълни, че „Утринна история“ подпомага когнитивното развитие на децата и улеснява тяхното социализиране, като им предоставя възможност да разширят своя психичен потенциал.
Проф. Тасевска също така отбеляза, че моделът приближава страната към световния опит, като насърчава сътрудничеството между медицински сестри и педагози в детските ясли.
На срещата в Плевен присъстваха експерти по предучилищно образование, директори, учители и медицински сестри от петте пилотни области, както и Ваня Георгиева, началник на отдел в Министерството на образованието и науката.