Завърши реализацията на проекта за енергийна ефективност и използване на възобновяема енергия в административната сграда на община Белене, финансиран от Европейския съюз чрез NextGenerationEU и Механизма за възстановяване и устойчивост. Това бе съобщено пред БТА от заместник-кмета на крайдунавската община, инж. Петър Ангелов, който ръководи екипа по проекта.
Целият проект възлиза на 545 575 лева и дейностите трябваше да бъдат завършени за срок от 30 месеца. Внедрените мерки се очаква да подобрят енергийните характеристики на сградата, като се стремят тя да достигне почти нулево енергийно потребление, сподели инж. Ангелов.
Строително-монтажната част от проекта включва монтаж на 30 kWh фотоволтаична инсталация, инсталиране на акумулаторни батерии с капацитет 20 kW, топлинна изолация на външни стени, покрив и под на сградата, подмяна на осветителни тела, както и инсталиране на алуминиева дограма и мълниезащитна система.
Инж. Ангелов уточни, че целите на проекта са постигане на най-високия клас А за енергийна ефективност на сградата, подобряване условията на труд, намаляване на емисиите от парникови газове и разходите за енергия, както и увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници.
Той добави, че въпреки че проектът е предизвиквал трудности, тъй като строително-монтажните дейности са се провеждали паралелно с работата на администрацията, всички етапи са били завършени за едва пет месеца вместо планираните 30 месеца, благодарение на изпълнителя.
След дванадесет месеца, когато проектът бъде напълно финализиран и сградата функционира, сертифициран енергиен одитор ще изготви независима експертна оценка на база на едногодишното потребление на енергия след внедряване на мерките.