Самобитният етнографски музей в село Долни Вит, област Плевен, предлага уникална възможност за посетителите да се запознаят с традициите и бита на местното население. Създаден от местните жители към читалище „Христо Ботев 1930“, музеят се роди от идеята, възникнала по време на ковид пандемията. „Идеята дойде, когато нашата дейност бе спряла заради наложените ограничителни мерки и се нуждаехме от ново начинание,“ коментира пред БТА Галя Иванова, секретар на читалището.
Музеят се намира в централната сграда на селото, където се помещават читалището и кметството. Началото е поставено с усилена работа по събиране на експонати от къща на къща, като първоначално местните били малко недоверчиви, но скоро след това много семейства се включили с дарения. Част от експонатите са открити в стари къщи, продадени от наследници, и представляват ценни свидетелства за миналото.
Етнографският музей на село Долни Вит пресъздава атмосферата от отминали времена чрез различни кътове. Експонати като оджак, посуда и сечива представят ежедневния живот от стари времена. Галя Иванова разказва как през зимата са използвали ледени блокчета от Дунав за съхранение на месо и риба. Един от най-сложните за реконструиране експонати е станът, наричан „дузен“, който демонстрира усилията и уменията на жените от селото.
Акцент в експозицията са народните носии на власите, характерни за региона, които впечатляват със своята изработка и тежест. Специален кът е посветен на вече закритото училище в селото, където са изложени исторически вещи и снимки.
Посетителите, включително деца на гости през лятото и наследници на местното население, могат да се докоснат до културното наследство на Долни Вит. Музеят привлича също така случайни посетители, които с интерес се потапят в автентичната атмосфера на едно отминало време.