На 18 септември в ДКЦ Авис Медика -Плевен започва функционирането на кабинет по детска ендокринология. Консултациите ще се извършват от д-р Ирина Халваджиян – педиатър и преподавател в МУ-Плевен . Д-р Ирина Боянова Халваджиян е завършила медицина през 1999г. в МУ Плевен. Има придобити специалности по Детски болести от 2009г. и по Детска ендокринология и болести на обмяната от 2014г. От 2014г. е асистент в Катедра Педиатрия на МУ Плевен.
За най-често срещаните ендокринни заболявания и новостите при лечението им разговаряме с д-р Ирина Халваджиян.
С какви проблеми са децата, който Вие консултирате?
Към кабинета по детска ендокринология се насочват деца за диагностика и лечение на захарен и безвкусен диабет, затлъстяване, нарушение в растежа и пубертета, момичета с менструални проблеми, деца с болести на щитовидна жлеза и нарушения в калциево-фосфорната обмяна, деца със заболявания на надбъбреците и хипофизата.
След разговор с пациента и родителите се извършва преглед,измерват се ръст и тегло,оценяват се показателите и се назначават изследвания и лечение.Освен хормонални изследвания,често се налагат и допълнителни такива като костна възраст,ехография на щитовидна жлеза,ехография на малък таз, ЯМР.
Увеличават ли се децата със ендокринни заболявания?
Нараства честотата на ендокринните и метаболитни болести в световен мащаб, а това засяга и България. Причината е покачващата се заболяемост от автоимунни болести, т.е. болести, при които нашето тяло само произвежда клетки-убийци. Променената от човешката дейност и небрежност околна среда , изкуствените материали, от които е направен бита ни, и още много са причините , които при някои от нас отключват този процес. Такъв например е механизмът за развитие на захарен диабет тип1 и автоимунния тиреоидит на Хашимото . Затова и броят на децата с тези две заболявания расте.
В медиите широко се дискутира затлъстяването като причина за много заболявания. Какво наблюдавате при децата?
Децата със затлъстяване се увеличават, като за съжаление България е на пето място в Европа по брой затлъстели деца. Проблема засяга дори и децата до 5-годишна възраст, като 19,8% от тях са също със затлъстяване. Затлъстяването от детството персистира , а до 63% от затлъстелите тинейджъри ще станат затлъстели възрастни.
Решаваща е ролята на семейството, защото в дома се създават хранителните навици. А когато вече има проблем, ролята на личния лекар е ранното обръщане на вниманието на родителите, още когато детето е наднормено. Затлъстяването е болест. Най –честите проблеми, започнали още от детството са артериалната хипертония, захарен диабет тип 2, синдром на яйчникова поликистоза с менструални и репродуктивни проблеми, ставни и ортопедични проблеми, ранна изява на инфаркти и инсулти . Децата имат също и психологични проблеми, често са отхвърлени от връстниците си.
Различава ли се диабета при възрастни и деца ,и увеличават ли се децата с това заболяване
Увеличава се заболяемостта от захарен диабет тип 1 при децата и се намалява възрастта за изявата му. Все по-често деца под 5 годишна възраст развиват диабет. В България децата с диабет тип1 са около 2500. Захарния диабет тип 1 е автоимунно заболяване ,като в 95 % от случайте няма наследственост, унаследяват се гени който предразполагат към развитие на заболяването,но не и самия диабет. Яденето на сладко и затлъстяването не отключват този тип диабет. Диабет тип2 се среща все още рядко при децата ,но с повишаващото се затлъстяване очакваме проявата му и в младежките години.
Как родителите да разпознаят ,че детето им има диабет
Най-честите симптоми са повишения прием на течности,предимно сладки и честото уриниране. Апетита е усилен, но децата видими слабеят. Често и родители и лекари си мислят ,че това е пубертет. Затова трябва поне да се изследва захар в урината. При неразпознат диабет често в рамките на месец от началото на симптомите , децата изпадат в така наречената диабетна кетоацидоза, която е животозастрашаваща. Лечението при доказан диабет тип 1 е с инсулин, който се поставя подкожно, четирикратно дневно. Поставянето на диагнозата е голям стрес за детето и семейството,живота с диабет е нелесен ,но децата не са са по-различни от връстниците си.
Навлизат нови технологии при лечението на диабета. Бихте ли разказали какви са те
За постигане на по –добър контрол на диабета се използват инсулинови помпи и сензори за постоянно мониториране на кръвната глюкоза. Вече се финансират от НЗОК. Имат много предимства пред многократните дневни инжекции и убождането за следене на кръвната захар. Сензорите се поставят върху кожата и отчитат постоянно нивото на кръвната глюкоза. Дори от разстояние родителите могат да видят нейната стойност.
Живота с диабет ще бъде много по-лек след въвеждането на островно-клетъчна трансплантация, но за съжаление екипи от учени продължават с опитите за разработване на източници на панкреасни островни клетки.