Акценти

Древни съкровища от Плевенския край завладяват световните сцени с уникално културно наследство

Националният пресклуб на БТА в Плевен бе домакин на събитие, организирано по повод представянето на новия брой на списание „ЛИК“ под заглавие „Културното наследство на България пътува по света“. Гост на събитието беше Владимир Найденов, ръководител на отдел „Археология“ в Регионалния исторически музей (РИМ) в Плевен. Найденов подчерта значимостта на културното наследство на региона, което е резултат от векове на културни, исторически и религиозни влияния.

Археологът акцентира върху ролята на Балканския полуостров във формирането на европейската цивилизация, като част от това наследство е и Плевенският край. Сред най-емблематичните находки от региона е Вълчитрънското златно съкровище, както и златната купа от остров Персина до Белене, чиито чистота достига 23,65 карата. Открита през 1982 г., тази купа е датирана около 12 – 11 век пр.н.е. и е излагана в различни държави, включително в Канада, Белгия и Япония.

Други значими съкровища от района включват Бохотското сребърно съкровище, състоящо се от девет сребърни купи, и това от Голяма Брестница, свързано с над 2000 римски монети и оброчни плочки на Тракийския конник. Това съкровище е пътувало в различни изложби в Норвегия, Швейцария и Северна Македония.

Найденов отбеляза, че тези експозиции представляват важен начин за популяризиране на културното наследство на България както в чужбина, така и на местно ниво. Възможността за обмен между музеи допринася за по-голямо разбиране и участие в културното наследство на други региони в страната, допълни той. Информацията е предоставена от БТА.

Прочетете също:

Трагичен инцидент на пътя Бяла – Ботевград: 12-годишно момиче загуби живота си след катастрофа, предизвикана от камион

Според информация от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Плевен, разпространена от Българската телеграфна …