На 3 май се отбелязва Международния ден на Слънцето – най-близката звезда до нашата планета.
Слънцето е огромно кълбо от газ, а неговият източник на енергия са термоядрените реакции в ядрото му. Въпреки хилядолетния човешки интерес към небесното тяло, по-сериозните научни изследвания на звездата започват едва през ХІХ век.
Интересни факти за Слънцето
- Слънцето е толкова голямо, че над 1 милион планети с размера на Земята, могат да се поберат в сфера, голяма колкото него.
- Освен голямо, то е и тежко – масата му съставлява около 99,86 процента от общата маса на Слънчевата система.
- Светлината на Слънцето достига до Земята за 8 минути. Автомобил би изминал това разстояние за 90 години, ако се движи със скорост 120 км/ч.
- Температурата на Слънцето е между 5000 и 6000 градуса и то на повърхността. Смята се, че във вътрешността на звездата градусите надхвърлят 15 000.
- По-голямата част от масата на Слънцето е съставена от водород, а остатъкът предимно от хелий.
- Въпреки всевъзможните апокалиптични теории, че звездата ще угасне, а с това ще загине и светът, засега няма повод за притеснения. Тя настина ще угасне, но след около пет милиарда години.
- Всекидневни 15-минутни слънчеви бани са напълно достатъчни, за да си набавим необходимото ни количество витамин D, който е жизнено важен за организма ни.
- Светлината пътува от Слънцето до Земята за около 8 минути. Енергията на тази слънчева светлина поддържа почти целия живот на Земята.
- Всеки ден растенията преобразуват слънчевата светлина в енергия, надвишаваща 6 пъти общото потребление на електричество от цялото човечество.
10. Слънцето има силно магнитно поле, което влияе на редица процеси на земята, слънчевите изригвания пък оказват негативен ефект върху възрастните и хората със сърдечно-съдови проблеми