Начало / Спорт / Два бронзови медала за състезатели от област Плевен от Държавното индивидуално първенство по шах до 8 и 10 г.

IMG_7773победители класически шах
Победителте в турнира по класически шах

Патриция Найманова /Михаил Тал-Червен Бряг/ спечели бронзов медал в турнира по блиц шах при момичетата до 10 г., а  Дария Георгиева/Плевен XXI/ пък спечели бронзов медал на ускорен шах при момичетата до 8 години. Това ги прави най-успешно представилите се състезатели от нашата област в приключилото  вчера в Плевен Държавно индивидуално първенство  по шахмат за момичета и момчета до 8 и 10 години.

То включваше първенства по класически,ускорен шах и блиц.Най-важното първенство, това по класически шах, приключи на 6 март.То трябваше да определи и състезателите, които ще представят България на Световните и Европейски Първенства през 2015 г.Това са шампиона и вицешампиона във всяка възрастова група.

При момичетата до 8  години първото място се реши в пряк двубой,в който Петя Караиванова(Асеновец-2006 –Асеновград) спечелели двубоя срещу прекия си съперник Диляна Иванова /Пристис-Русе/. Трета остана Анжелика Николова/Рицар-София/.

При момичетата до 10 години убедително първа е Надя Тончевя/Локомотив-София/следвана от Мая Чен /ШАХ ХXI-София/И Виктория Стрендева /Ан Пасан-София/.

В групата на 8-годишните момчета  над всички бяха  двама състезатели, но в крайна сметка шампион стана Светлен Иванов/Локомотив-София/,следван от Константин Георгиев/Юри Бендерев-Перник/.Трети остана Васил Кондов/Бургас 64-Бургас/.

Най-драматична бе борбата в групата при момчетата до 10 години.Тя бе и най-многобройната/52 участника/. До последния кръг двама състезатели водеха в класирането,като вече бяха играли по между си.И когато се очакваше се и двамата да победят противниците си в последния кръг,първо Лъчезар Колев /Ан Пасан-София/ направи реми със своя противник,но след това Момчил Петков/Енергия 21-Добрич/,направи също грешна стъпка и даже загуби, което го отпрати на второ място. Шампион стана Лъчезар Колев, а трети остана Атанас Кулев /Бургас-64/.

Победителите бяха наградени от Васил Антонов-член на Управителния Съвет на БФШ и актьора Веселин Плачков.

Веднага след първенството по класически шах започна първенството по ускорен шах /6 и 7 март/, а след това и по блиц /8 март/. Фаворитите от класическия шах обраха златните медали и в тези дисциплини.

При момичетата шампионките от класическия шах Петя Караиванова/8 г/ и Надя Тончева/10 г./ станаха шампионки на ускорен шах и на блиц.

В групата на момчета до 8 години шампионът и вицешампионът от класическия шах – Светлен Иванов и Константин Георгиев, станаха първи съответно на ускорен щах и блиц. Подобна бе и ситуацията при 10-годишните момчета,където Лъчезар Колев и Момчил Петков спечелиха златни медали съответно по блиц и ускорен шах.

Най-добре представилата се състезателка от нашата област –  Патриция Найманова /Михаил Тал-Червен Бряг/, може да съжалява че изпусна медали в класическия и ускорения шах, като остана само с бронз от блиц. Дария Георгиева/Плевен XXI/ пък спечели бронзов медал на ускорен шах при момичетата до 8 години. Липсата на други медали не е изненада. Болшинството от плевенските състезатели се занимават с шахмат  само от няколко месеца и резултати от тях ще се очакват в бъдеще, коментира Чавдар Андреев, помощник-съдия на първенството.

Въпреки че не бяха сред фаворитите в отделни етапи от първенството,  много от тях, като Кристиян Митев,Пламен Василев,Любомира Ленкова,Нора Рашкова/от Плевен XXI/,  Преслав Вельов/Михаил Тал-Червен Бряг/,Кристиян Георгиев,Никола Тодоров,Алекс Борисов/Спартак Плевен XXI/, имаха своите шансове за по-предно класиране. С интерес ще се следи и  развитието на най-малкия участник – Мартин Попов /Спартак Плевен XXI/, който още не е навършил 6 години.

Общо в първенството взеха участие над 130 състезателя от 27 клуба. Домакините от “Спартак Плевен XXI” се справиха отлично с организацията.За всички състезатели и гости бе организирано посещение на Панорамата,а хотел “Балкан” предостави отлични условия за провеждането на първенството.

Държавното Първенство в по-горните възрастови групи ще започне в края на март в град Пловдив.