Публичното обсъждане за поемане на дългосрочен общински дълг под формата на кредит от „Регионален фонд за градско развитие” АД предизвика изненадващо голям интерес и зала „Гена Димитрова” се препълни от желаещи да чуят обясненията на кмета Георг Спартански защо сега и при какви условия ще бъде изтеглен този кредит.
Предложението, което ще бъде внесено за гласуване от общинските съветници, е за теглене на кредит в размер на 6 128 000 лв. от Регионалния фонд за градско развитие, с който да се финансира основният ремонт на площад „Свободата” и пешеходната улица „Васил Левски” от площад „Свободата” до площад „Стефан Стамболов”, ремонтът на Автогара Плевен и автобусните сектори, и изграждане на площадка за скейтборд в района на чешма Балаклия.
В изложението си Георг Спартански обясни, че срокът за погасяване на кредита е 10 години при изключително изгодни условия – лихва от 0.97% и гратисен период за времето на строителството на обектите. Кредитът, теглен от Фонда, ще излезе минимум два пъти по евтин от такъв, взет от търговски банки, подчерта Спартански. Той обърна внимание и на това, че финансовото положение на Община Плевен е много добро и не вижда голям риск да се финансират с кредит обекти, които са от доказана обществена потребност.
Кметът подчерта, че Плевен има много обществени потребности и изброи най-важните от тях – изграждане на зала за изложения, завършване на спортната зала, приюта за кучета, подмяна на уличното осветление. Предложените три обекта имат готова икономическа обосновка и са одобрени от Фонда, стана ясно.
Що се отнася до това, защо година преди края на мандата се пристъпва към теглене на този кредит, Спартански обясни, че 39 месеца след началото на мандата дългосрочен инвестиционен кредит чрез обикновена състезателна процедура не може да бъде теглен. Този регламент обаче не се прилага при теглене на дългосрочен дълг чрез финансови инструменти, осигурени с европейски средства и от фондовете за градско възстановяване и развитие. Доскоро се изчакваше създаването на този фонд на фондовете, който ще управлява тези средства за градско развитие. За Северна България, фондът, който ще финансира разработени от Общините проекти, е Регионалният фонд за градско развитие с финансов ресурс около 210 млн. лева. Всички общини от Северна България ще се състезават в краткия период от две години за тези средства и общината, която има по-добра оперативност и по-добра проектна подготовка, ще има и по-голям шанс да се класира за финансиране при вече посочените изгодни условия, изтъкна Спартански.
Ще говорим за пари и обществени ползи, а не за политика и избори, акцентира Георг Спартански и разсея съмненията, че кредитът се тегли с мисъл за кандидатиране за следващ кметски мандат. „Не съм решил, че ще се кандидатирам. Но, ако трябва да дам отговор на въпроса днес, ще кажа по-скоро – не. А категоричен отговор бих могъл да дам не по-рано от месец юли догодина. Второ, ако някой иска да парира евентуалното ми кандидатиране за кмет, той по-скоро ще ме набута в този кредит, защото можете да си представите какво строително усилие ще коства ремонтът на пешеходната зона от площад „Свободата” до Драматичния театър. Ако някой иска да ми направи лоша услуга, ще ме тика към този кредит и ще ми счупи главата”, образно се изрази Спартански.
Той не скри, че спирачка за кандидатстване за кредит от Фонда може да се окаже и Общинският съвет, който по политически съображения може да каже „стоп” и да не разреши в оставащото време от мандата да се предприеме строителството
Но, ако искаме Плевен да бъде привлекателен за инвеститорите трябва да направим така, че той да има лице. Затова искаме да използваме възможността на нисколихвените кредити от фондовете, които отпускат средства на общините без тежките процедури по Закона за обществените поръчки, акцентира в заключение Спартански.
При последвалото обсъждане направи впечатление, че беше посрещнато с одобрение изказването, че предложените три обекта са безспорни.