Работна среща между представители на Дирекция „Социално подпомагане”, Районните управления на полицията при МВР – Плевен, отделението по Спешна помощ при УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен, Регионалната здравна инспекция, отдел „Здравеопазване и социални дейности” се проведе днес в Община Плевен. Срещата беше по инициатива на Секретаря на Общината д-р Паулина Кирова, на събитието присъстваха и заместник-кметовете Милен Яков, Стефан Милев и Тодор Еленков.
След зачестилите през зимата сигнали от граждани за хора без дом, изпаднали в нужда, присъстващите констатираха единодушно необходимостта да бъде разписан подробен механизъм за взаимодействие, който да очертава сферите на действие, възможностите за оказване на помощ, както и задълженията на всяка от институциите. Проблемите са породени от това, че всяко от учрежденията има законова рамка на правомощия, от това, че част от тях нямат дежурни екипи след работно време и в почивните дни или транспорт. Други трудности възникват от това, че често изпадналите в бедствено положение лица нямат документи за самоличност, нямат роднини или пък те не желаят да се грижат за тях, нерядко подписват документи за отказ от лечение, част от тях са с психически заболявания.
Заместник – кметът с ресор „Европроекти и хуманитарни дейности” Стефан Милев подчерта, че в община Плевен приют за временно настаняване на този етап няма, но в хотел „Сторгозия” е разкрит временен център за настаняване с 12 места. Въпреки това най-често заети са от едно до три легла заради отказ на бедстващите да стоят там. „Община Плевен им осигурява топла храна и подслон, но въпреки това те напускат и отново отиват на улицата. Част от хората, за които получаваме сигнали, настаняваме на издръжка на Общината в Дома за възрастни хора в Бохот или в хосписи. Освен това, в бюджета има заделена сума за еднократно подпомагане на хора със здравословни проблеми, които средства се изчерпват бързо”, допълни г-н Милев.
Сигнали за лица в бедстващо положение се подават на единния телефон 112. След това те се предават на МВР, на Спешна помощ и на Общинския съвет по сигурност. Уведомява се и служител на Дирекция „Социално подпомагане”. След установяване на самоличността и медицински преглед тези, които не са болни, се настаняват във временния център в хотел „Сторгозия”. При хората без роднини или с такива, които не желаят да се грижат за тях , се налага да се намеси и Прокуратурата.
На срещата стана ясно, че след началото на дежурствата на нощните патрули към Инспектората в Община Плевен, екипите ще съдействат с транспортирането на хората в нужда и на придружаващите ги специалисти от Дирекция „Социално подпомагане”. За да бъде постигната нужната координация, представителите на институциите се обединиха около мнението, че трябва да се изработи такъв механизъм за действие помежду им, който да бъде прецизиран в детайли и да отговаря на законово регламентираните отговорности.
Заместник-кметът с ресор „Финанси и икономика” на Община Плевен Милен Яков разпореди създаването на работна група по създаването на проект на механизъм за взаимодействие, в която влизат специалисти от отдел „Здравеопазване и социални дейности” и Дирекция „Социално подпомагане”. В двуседмичен срок проектът трябва да бъде съгласуван с всички институции и да бъде синхронизиран с нормативната уредба.