В Плевен с възпоменателна церемония беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим, съобщава БТА. Събитието се състоя пред Паметника на избитите без съд и присъда след 9 септември 1944 г., разположен в градинката срещу жп гарата в града.
Пред събралите се председателят на областната структура на БЗНС в Плевен инж. Милчо Илиев заяви, че е важно да не се забравят събитията непосредствено след 9 септември 1944 г., когато, по думите му, при все още незавършила Втора световна война започва разправа с хора, които не споделят възгледите на комунистическата власт. Той изрази мнение, че през годините темата не е била представяна достатъчно ясно в образованието и на други места, което е довело до липса на знание за истината у цели поколения.
Илиев припомни, че в Плевен се развива инициатива за изграждане на нов паметник на жертвите на комунистическия режим. По думите му на мемориала трябва да бъдат изписани имената на всички, осъдени от Народния съд и репресирани, а в проекта е предвидена и голяма камбана, която да напомня за периода и да не допуска забрава. Той посочи, че е председател и на Сдружение „Инициативен комитет за издигане паметник на жертвите на комунизма в град Плевен“, което си поставя за цел реализирането на мемориала.
Сред присъстващите на церемонията бяха и народните представители от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ Богдан Богданов и Свилен Трифонов. Трифонов подчерта, че отговорност на обществото е да не допуска подобни жестокости да се повторят и да съхранява спомена за загиналите, за да може бъдещите поколения да живеят в свободен свят. Богданов акцентира върху значението на паметта като начин важните събития да бъдат предадени на идните поколения и допълни, че случилото се след 9 септември 1944 г. е било опит да се заличат миналото и стремежът към прогрес на част от обществото. Според него ангажиментът не е само да се помнят репресиите и убийствата, но и този спомен да се предава нататък, за да не се повтаря.
Отец Антон отслужи заупокойна молитва, а пред паметника бяха поднесени венци и цветя.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен