В парка на Регионалния исторически музей в Плевен бе поставена мраморна статуя от типа „Голяма Херкуланка“. Фигурата, представляваща женски образ, е запазена от шията до коленете и е облечена в хитон и химатион, съобщиха от културния институт. Статуята тежи 450 кг и е изключителна както по размери, така и по стойност.
Тази антична находка е открита през 80-те години на 20-ти век при археологически проучвания на античната Колония Улпия Ескус, намираща се в близост до село Гиген. За пръв път тя е документирана през 1986 година, но през следващите години изчезва от полезрението, докато не се появява преди около месец в лапидарната част на малък музеен обект до Улпия Ескус, разказват от музея.
Директорът на музея, д-р Володя Попов, споделя пред Българската телеграфна агенция (БТА), че статуята датира от втори век – езически период на Римската империя. С идването си на власт император Константин Велики издава едикт, с който всички езически статуи са обезглавени, за да се подчертае, че единственото признавано вероизповедание е християнството. „Всички статуи при нас са обезглавени. Често сме намирали и само глави на статуи,“ допълва той.
Д-р Попов уточнява, че облеклото на статуята е характерно за една от така наречените „юлии“ – жени, които през втори век са управлявали Римската империя официално или като регентки. Облеклото подчертава стилистиката на тази епоха, коментира той.
След като статуята е била преоткрита от музейните специалисти, е била уведомена полицията, която е осигурила охрана на място, за да се избегнат нови инциденти. Мистерия обаче остава как статуята се появява след повече от 30 години отсъствие и къде е била през този период, отбелязва д-р Попов.
Сега статуята е монтирана в двора на музея, където вече е защитена от потенциално изнасяне.
/АВП/