В Закона за доброволчеството трябва да има разделение между различните НПО

доброволци

В проекта за Закон за доброволчеството трябва да бъде заложено разделение на организациите, които се занимават с доброволчество, според дейността им. Такова е предложението на Сдружение  „Младежки европейски инициативи” в Плевен, което  проведе няколко кръгли маси, свързани с проекта за  Закон за доброволчеството. Идеята на тези кръгли маси беше да бъдат обсъдени силните и слабите страни на законопроекта и да бъдат дадени предложения за подобряване на проекта за закон, който предстои да бъде обсъден в парламента, обясни Йордан Христов, председател на сдружение „Младежки европейски инициативи”.

Необходимостта от разделянето на групи на доброволческите организации Христов подкрепи с пример за доброволчески организации, които се занимават с разнасянето на флаери и рекламни материали и тези, които имат дейности при преодоляване на бедствия и катастрофи. Не би могло с едни и същи правила да бъдат обхванати тези толково различни дейности, преценява опитният доброволец, който днес даде пресконференция в пресклуба на БТА в Плевен.

Подобни форуми във връзка със законопроекта се провеждат в цялата страна. Дискусиите са много важни и ние смятаме да запознаем народните представители с нашите предложения и се надяваме те да ги вземат предвид при съставянето на окончателния текст на Закона за доброволчеството, обясни Христов. В края на месец март в София предстои да се проведе национална кръгла маса с участието на зам.-министъра на младежта и спорта Калин Каменов, на която всички предложения ще бъдат обсъдени от национално представените неправителствени организации.

Йордан Христов  още веднъж обяви, че наред със срещите за обсъждане на законопроекта за доброволчеството, се подготвят дискусиите за промяна на Наредба 17 на Община Плевен, която определя местните такси и цени на услуги на територията на общината. От сдружението ще търсят подкрепата на общински съветници от различните групи и народните представители, избрани от Област Плевен, за да се промени наредбата и да се разрешава на неправителствени младежки организации да ползват общинските зали, да поставят информационни шатри и рекламни материали, свързани с младежки проекти и инициативи безплатно. „Срамота е в такъв район, като Северна България, където се случват толкова малко неща, младите хора да бъдат ограничавани и да им бъдат изисквани  такси за дейността им”, категоричен е председателят на сдружение „Младежки европейски инциативи”.

Прочетете също:

Община Плевен проверява сигнал за неприятна миризма в жк „Сторгозия“

Служителите на отдел „Екология“ при Община Плевен извършват проверка по сигнал за неприятна миризма, подаден …