Директорът на библиотеката при МУ – Плевен – Габриел Георгиев, проведе днес обучителен курс на тема „Работа със систематизирана електронна информация (бази данни, библиографска и цитатна справка)“. Той е част от проекта на Медицинския университет в Плевен, насочен към подпомагане подготовката на докторанти, специализанти и млади учени.
Габриел Георгиев, който изнася ежегодно лекции в рамките на Докторантското училище, отново подчерта пред докторантите, специализантите и младите учени от таргетната група по проекта, че работата по написване на един дисертационен труд включва всички форми и методи на библиографската дейност. В своята презентация той подробно изясни, че се започва с избор на тема, преминава се през различните бази данни, които да удостоверят значението на написания труд, прави се цитатна справка на трудовете на съответния аспирант и се завършва с бибилиография на използваната литература. Гергиев обобщи, че преходът към информационно общество и все по-засиленото влияние на информацията пораждат необходимостта от бърза ориентация в информационните масиви. Ето защо, в процеса на изготвяне на дисертационния труд от съвременния млад учен важна част заема работата с различни бази данни, както и правенето на библиографска и цитатна справка.
Целта на обучението по проект „Създаване на център за обучение на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени към Факултет „Медицина“ на МУ-Плевен“ е над 30 млади учени от хирургичните специалности да придобият практически умения и мотивация за устойчиво академично развитие чрез работа в реална среда с подходящо научно оборудване. Очакваният резултат е докторантите, младите лекари и специализантите да развият аналитични умения за научноизследователска работа, както и да се повиши тяхната готовност и адаптивност за професионална реализация.
Проектът „Създаване на център за обучение на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени към Факултет „Медицина“ на МУ-Плевен“ е по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е на обща стойност 695 631,34 лв., а срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца.