Възможностите Плевен да бъде европейски здравен център на Балканите обсъждат днес на кръгла маса представители на академичната общност, водещи национални и местни институции и организации и лечебни заведения. Форумът е част от инициатива на 8 плевенски организации, а на него в хотел „Ростов“ присъстваха зам.-областният управител на Плевен Красимир Иванов, кметът на Плевен проф. д-р Димитър Стойков, председателят на УС на Българския лекарски съюз доц. Венцислав Грозев, ректорът на Медицинския университет проф. Славчо Томов, директорът на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ доц. Цветан Луканов, директорът на Регионалната здравна инспекция в Плевен д-р Атанас Гарев и др.
Срещата е под надслов „Плевен – европейски здравен център на Балканите”, а участниците в нея настояват да се актуализира Общинският план за развитие на Община Плевен 2014- 2020 и Стратегията за развитие на област Плевен 2014-2020 чрез допълването им с концепция за оползотворяване на ресурсите и потенциала в сферата на здравеопазването, посредством създаване на здравен клъстер. Гражданските организации искат да се създаде и общинска нормативна уредба и регламентирани процедури за привличане на инвестиции, както и в съответствие със Закона за насърчаване на инвестициите да се разработи и приеме от Общински съвет – Плевен Наредба за насърчаване на инвестициите с общинско значение. Друго предложение е в Плевен да се изгради индустриален парк – върху определени терени да се изгради подходяща инфраструктура за привличане на инвеститори в иновативни и високотехнологични медицински, фармацевтични и съпътстващи производства.
Организаторите на кръглата маса считат, че Плевен и областта се нуждаят от качествена нова, съвременна концепция за интелигентен растеж, която се базира на академичната общност, натрупаните материални и кадрови ресурси в здравеопазването. Именно затова е изготвен аналитичен доклад, изследващ възможностите и перспективите за създаване и развитие на здравен клъстер в Плевен. За целта ще бъде проведена информационна кампания за популяризиране на идеята и привличане на участници в потенциалния здравен клъстер – държавните и частни местни заведения за болнична и извънболнична помощ, академичните, научно-изследователските и образователните звена и общности в сферата на здравеопазването, икономическите субекти, осигуряващи производствени или търговски дейности, свързани с функционирането на здравния сектор и национални, регионални и местни институции, планиращи и реализиращи политиката в областта на здравеопазването.
Сред ползите от формирането на подобен клъстер са иновативни технологични решения за овладяване на сложни медицински проблеми, привличане на инвестиции за изграждане на предприятия произвеждащи необходими и високотехнологични продукти и услуги в областта на здравеопазването с висока добавена стойност, разкриване на нови работни места във високотехнологични дейности и производства и постигане на по-високо качество на работната сила и повишаване на заетостта в региона, смятат от организациите.
Стига глупоси бе тате…