На работна среща участниците в проекта “Развитие на механизъм за самопомощ и трудова реализация, чрез изграждане на умения в приложни изкуства” на Сдружение “Център за европейско развитие и квалификация“ – Плевен, отчетоха постигнатите резултати. Презентации на дейностите по проекта направиха сформираните групи в Плевен, Левски, Ловеч и село Малчика. В тях са включени младежи до 29 години и безраотни жени. Общият извод от направените презентации е, че наученото по проекта и усвоените умения са изключително полезни за участниците и ще подпомогнат бъдещата им реализация, започвайки дори малък собствен бизнес.
В рамките на проекта младежите и жените имаха възможност да придобият умения в различни видове приложни изкуства. Двумесечното обучението включваше декориране с различни техники: декупаж, работа с филц – нетъкана вълна (техника “плъстене”) и други тъкани, декорации от хартия. То завърши с изложби, в които курсистите показаха изработеното от тях по време на обучителните занимания.
В края на работната среща, която се проведе на 6 юни, участниците в проекта попълниха анкетни карти. „Тези карти ще ни помогнат да анализираме постигнатите резултати. В тях курсистите посочиха както положителните страни на проекта, така и допуснати пропуски. Важно за нас е и мнението на участниците желаят ли да се включат в наши следващи проекти”, обясни Ваня Ваньова, мениджър на Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация” – Плевен. Тя със задоволство допълни, че още по време на направените презентации се е откроила високата оценка за дейностите по проекта.
До края му предстои участниците да преминат обучение за формиране на предприемаческа култура, като целта е да се насърчат уменията им и да се стимулират да работят за бъдещата си конкурентоспособност на пазара на труда.
Проектът BG05/816 „Развитие на механизъм за самопомощ и трудова реализация, чрез изграждане на умения в приложни изкуства“ се реализира от Сдружение „Център за европейско развитие и квалификация“ в партньорство със Сдружение на директорите на самостоятелни ученически общежития в България – Ловеч, и Народно читалище „Пробуда 1928″ – село Малчика, община Левски. Финансирането е в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. www.ngogrants.bg.