През миналата година в област Плевен са били регистрирани 550 юридически брака, което е с девет по-малко в сравнение с 2023 г., според данни от отдел „Статистически изследвания“ – Плевен към Териториално статистическо бюро – Северозапад. Според информация, предоставена от БТА, 65,1% от браковете са сключени в градовете, като броят им е 358, докато в селските райони са регистрирани 192 брака.
Най-нисък коефициент на брачност е отчетен в община Никопол с 1,7 промила, следвана от Кнежа и Червен бряг с 2,0 и 2,1 промила съответно. Обратно, общините Долни Дъбник и Гулянци показват най-висок коефициент с 4,3 и 4,1 промила.
При мъжете, най-много бракове са регистрирани във възрастовата група 30-34 години, съставлявайки 20,5% от всички. За жените, 25,1% от новобрачните са в интервала 25-29 години. За мнозинството от младоженците – 79,1% от мъжете и 77,8% от жените, това е първи брак. Сред жените 428 са били неомъжени преди брака, а 115 са били разведени, докато при мъжете 435 са били неженени, а 105 – разведени.
В град Плевен са сключени 384 граждански брака, от които 353 са регистрирани в градските райони, а 31 – в селата. Изнесени ритуали са били организирани на 40 места, включително в зали за тържества и на открито.
На фронта на разводите, също е отбелязан спад, като през миналата година те са били 310, спрямо 345 през 2023 г. От всички разводи 70,3% са в градовете. За 13,9% от жените и 12,3% от мъжете, разводът не е бил първи. Най-много разводи са регистрирани във възрастовата група 40-49 години, с 31,3% от мъжете и 26,1% от жените в тази категория.
Тези данни отразяват важни социални тенденции в област Плевен и разкриват разлики в брачните и разводните практики в различните общини и населени места. /ТНП/