Акценти

Атанасовден – зимата си отива

Атанасовден, отбелязван на 18 януари, е празник, богат на народни традиции и обичаи. В българския фолклор свети Атанасий е представен като повелител на зимата, яздещ бял кон и облечен в копринена риза. Според поверието, на този ден той се изкачва в планината и провиква: „Иди си, зимо, идвай, лято!“, с което символично отпраща студа и призовава топлината.

Празникът е известен и като „Среди зима“, маркирайки средата на зимния сезон. Той се почита особено от ковачи, железари, ножари и налбанти, които го считат за свой патронен празник. Интересна традиция е приготвянето на специални питки, надупчени с вилица, които се раздават за предпазване от болести, особено от шарка.

В някои райони на България се спазва обичаят „кокоша църква“ – коли се черна кокошка, която се приготвя с ориз и се раздава на съседи за здраве. Перата на птицата се запазват, вярвайки се, че имат лечебна сила.

На Атанасовден празнуват: Атанас, Атанаска, Наска, Наско, Hасo, Hася, Начо, Tанас, Таньо, Таню, Тинка.

Прочетете също:

Етнографски музей в село Долни Вит съхранява традициите и културата на местното население, вдъхновен от ковид пандемията и създаден от жителите на селото

Самобитният етнографски музей в село Долни Вит, област Плевен, предлага уникална възможност за посетителите да …