Археолозите от Регионалния исторически музей в Плевен продължават интензивните си проучвания на Никополската крепост, известна като последната столица на Втората българска държава. Тази година разкопките са в значително по-голям мащаб благодарение на финансирането от Министерството на културата, което бе отложено от предходната година. В допълнение, Община Никопол също подкрепя финансово проекта, което позволи участието на стажанта Серхан Реджебов, съобщи пред БТА ръководителят на проучванията и археолог в плевенския музей Венко Иванов.
Тази година екипът съсредоточава усилията си върху фортификациите на крепостта. В предишните кампании бяха установени три крепостни стени от различни периоди, най-късната от които датира от XVI век, следвана от стена от края на XIV век и най-древната, която все още се проучва, за да бъде датирана. Съществува и укрепление от XIX век в най-високата част на крепостта, отбеляза Иванов.
Сред интересните археологически находки е яма с урна от тракийската епоха, вероятно с култово предназначение, и рядка римска фибула, открита за първи път в рамките на тези разкопки. Много монети от XI и XII век затвърждават хипотезата, че първата средновековна крепост е построена именно в този период и че тя е претърпяла множество надграждания през времето на Второто българско царство и османския период.
Иванов подчертава, че грижата за опазването на обекта е от първостепенно значение. В този смисъл, Община Никопол активно допринася, като осигурява мобилно осветление, загражда обекта, така че да не се поврежда от животни, и работи по проект за изграждане на паркинг и посетителски център.
В екипа от Плевенския музей участват Венко Иванов и колегите му Владимир Найденов, Тинка Кръстева и Мартин Дяков, подпомогнати от 18 работници. Проучванията на Никополската крепост ще продължат до края на месеца, а догодина археолозите ще насочат вниманието си към вътрешността на обекта. /ВБ/