Археологическите разкопки на Никополската крепост, последната столица на Второто българско царство, са подновени за пета поредна година. Информацията беше разпространена от Елвира Миланова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността и медиите“ в Регионалния исторически музей (РИМ) в Плевен, съобщи Българската Телеграфна Агенция (БТА).
Инициативата за продължаване на археологическите проучвания е на община Никопол, като финансирането за тези дейности идва от Министерството на културата. В проекта участват специалисти от РИМ-Плевен, включително Венко Иванов, Владимир Найденов, Тинка Кръстева и Мартин Дяков, както и Серхан Реджебов от администрацията на общината. Към екипа по разкопките се присъединяват и доброволци, а през следващите седмици се очаква включването и на студенти и ученици.
Основният усилие през тази година ще бъде фокусирано върху проучването на укрепителната система на крепостта, информира Миланова. В рамките на последните пет години археолозите откриха кули и крепостни стени, датиращи от различни исторически периоди.
Разкопките ще продължат до края на юли. Предишни разкопки на Никополската крепост са се състояли между 1967 и 1990 г., а са подновени през 2021 г. През изминалата година бе открита и шестата кула, която е част от новоизследваната крепостна стена, предшествуваща по-старите укрепителни структури от XIV и XVII век. Това плътно крепостно строителство подчертава значимостта на обекта.
По време на проучванията са намерени множество медни монети, бронзови апликации, бойни топки и различни предмети от бита, допълни Елвира Миланова. Важно е да се отбележи, че в края на миналата година Регионалният исторически музей в Плевен получи допълнително финансиране от Министерството на културата за проучванията в размер на 54 914 лв.