Античната крепост Димум в Белене вече приема първите си посетители след реставрацията, извършена по проект „Димум – античната митница на Мизия”, съобщи днес на пресконференция в Плевен кметът на Белене Момчил Спасов. Стойността на проекта е 1 млн. 654 хил. лв.,от които 85% са осигурени по Оперативна програма „Регионално развитие”, а 15% са осигурени от Община Белене.
В рамките на проекта е извършена реставрация и възстановка на част от античната римска крепост Димум, като са възстановени западната и южната кула и част от крепостната стена във вида им от ІV век. Подобрен е достъпът до крепостта, като са ремонтирани около 500 м улици, изградено е кръгово движение, а в обекта – подстъпи за инвалиди. За опазване на обекта е осигурено видеонаблюдение.
Също по проекта са обучени и петима екскурзоводи, които вече могат да посрещат посетители. След извършените реставрационни работи вече се забелязва увеличаване на интереса към крепостта, подчерта Момчил Спасов. Което е показателно за постигане на основната цел на проекта – античният римски кастел Димум да се превърне в конкурентоспособна културно-историческа атракция и да се повиши качеството на туристическото обслужване.
Кметът на Белене сподели идеята в част от училище „Васил Левски” в града да бъде изграден музей, в който да бъдат експонирани намерените при разкопките на крепостта исторически ценности. На пресконференцията беше показо копие на римска златна купа, открита от археолози в Димум, оригиналът на която се съхранява в Регионалния исторически музей в Плевен. Спасов каза още, че през новата година ще съсредоточат усилията си към разкриване на цялата централна сграда на кастела, като за това ще бъде разработен нов проект.
Друга голяма новост около античната крепост е възможността тя да бъде обявена за паметник на ЮНЕСКО заедно с античния град Нове край Свищов.