Акценти

Адвокат Галя Горанова: Искам нашите предложения за промени в НК да бъдат приети незабавно!

Правната комисия в Народното събрание на първо четене е гласувала внесеният на 11.06.2014 г Законопроект за изменение на Наказателния кодекс, касаещ транспортните престъпления. Той е кауза на групата „Справедливост за Влади, Ники Цвети и Иван” и е внесен от народни представители от Плевенския регион. „Очаква се Правната комисия да изготви доклад и да го внесе при председателя на Народното събрание, който да го внесе в пленарна зала на първо гласуване. Няма пречка, според мен, първо и второ гласуване да се случат в един ден, ако народните представители постигнат съгласие за това. След това предстои указ на президента. Абсолютно възможно е това да се случи до две седмици”, поясни на пресконференция адвокат Галя Горанова, основен двигател на каузата и майка на загиналия при жестоката катастрофа край Луковит Владислав Горанов. Трагедията се разигра точно преди 60 дни, припомни тя. В пресконференция участваха още Христо Таслаков, баща на Цвети, която още е в реанимацията на Плевенската болница, и четвъртият пострадал младеж при ужасната катастрофа Иван Гюмишев.

Горанова сподели възмущението си от становището на министъра на правосъдието Зинаида Златанова за новия НК, което в рамките на 6 дни се е сменило коренно. Тя поясни, че наказанията за транспортните престъпления в новия Наказателен кодекс са в изключително занижен размер в сравнение с тези в сега действащия. Освен това превенцията и възможността пробационните мерки да се прилагат постоянно там не е отпаднала. „Това ме възмути. Когато на 24 юни тази година разбрах, че министърът на правосъдието Зинаида Златанова е проявила разбиране и ще оттегли това предложение за нов Наказателен кодекс, защото то понесе унищожителни критики, си отдъхнах. Но това, което прочетох от Министерството на правосъдието на 30 юни, е точно обратната теза. Г-жа Златанова, отрекла се от Новия наказателен кодекс, все пак не само го цитира, но и налага неговата политика”, поясни Горанова. Становището е, че всъщност повишаване на наказанията не е целесъобразно, когато се говори за транспортни престъпления. „И това е на фона на ежедневните информации, че се случват катастрофи, че умират деца, че умират възрастни по пътищата. Практикувам от 15 години и ви уверявам, че подсъдимите се интересуват от това какво наказание ще получат. Не е вярно, че не се интересуват. Къде е моралът на министър Златанова?,” попита риторично Горанова.

Ако се приемат предлаганите промени от плевенската инициативна група, съдът няма да има възможност да прилага безбройни наказания пробация. „Елементарно – съдът трябва да приложи пробация, ако няма долен предел на наказанието, както е в момента. Ако караш неправоспособен или пил, наказанието е до една или 2 години, т.е. винаги пробация. В нашето предложението за промяна има долна граница, което автоматично прави невъзможно прилагането на пробацията. Моята лична убеденост е, че вдигането на наказанията за транспортните престъпления, ще изиграе своята превантивна роля. Искам това да се случи незабавно”, катгорично заяви тя.

Прочетете също:

Със значим научен форум Медицински университет – Плевен отбелязва 50-годишен юбилей

В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност на Медицински университет – Плевен, провежда най-значимия …