Акценти

Честит Трифон Зарезан, лозари и винари!

На 14 февруари, спазвайки старата традиция, българите честват Свети Трифон Зарезан.  Отколешни времена те почитат св. Трифон като покровител на лозарството и винарството. В деня на неговия празник се извършва ритуалното зарязване на лозята.

Още в ранно утро стопанката омесва тесто и изпича хляб, който украсява с моделирани от тесто  лозници с натежали от плод гроздове. Приготвя пълнена с ориз или булгур кокошка. Поставя хляба и гозбата в нова шарена торба и я дава на лозаря заедно с бъклица вино. Изпратени тържествено, мъжете, които отиват да зарежат лозята.  Там те ритуално отрязват първите три пръчки, като мястото на отрязаните пръчки се полива с червено вино, светена вода и пепел, запазена от бъднивечерската трапеза. Едва след това започва зарязването на лозите. След като приключат работата си, мъжете си устройват шумни веселби и гуляи. Преди да седнат на общата трапеза насред лозята, те си избират „цар“, когото наричат с името Трифон. На главата на царя мъжете поставят „корона“ от лозовите пръчки, които са отрязани най-напред. Качват своя цар на каруца, която самите те теглят и по този церемониален начин обикалят лозята. През цялото време царят благославя да се роди повече грозде и годината да е плодовита.

След като си пийнат и хапнат порядъчно, лозарите се завръщат в селото, носейки на рамене своя цар. С него те обхождат къщите, като навсякъде ги черпят с ракия и вино. Вечерта царят на лозята кани всички мъже в своя дом, където жена му е приготвила вече богата трапеза. По традиция той е длъжен да почерпи и нахрани всички участници в зарязването. Вярва се, че ако царят и мъжете не си попийнат добре, реколтата от грозде и вино няма да бъде достатъчна.

На Свети Трифон празнуват също  градинарите и кръчмарите.

Прочетете също:

Вейп с хексахидроканабинол открит в момчето, загинало при инцидент в Плевен, съобщават от прокуратурата

В Плевен, по време на пресконференция, окръжният прокурор Владимир Николов съобщи, че във вейпа на …