Акценти

Работна група ще издирва гробовете на загиналите плевенчани при Дойран

Дойран
Дойран

Работна група ще издири гробовете на загиналите герои от Девета пехотна плевенска дивизия в битката при Дойран по време на Първата световна война. Тя ще оцени състоянието им и ще информира Общинския съвет в Плевен какви средства са необходими за възстановяване на войнишкото гробище. Това реши на вчерашното си заседание местният парламент. Работната група ще бъде водена от председателя на старейшините Дарин Ангелов, в състава й са включени още проф. Константин Мутафчиев, Красимир Атанасов от ЗС „Александър Стамболийски“, който е вносител на предложението, военният лекар Красимир Трифонов и експертът от Регионалния инспекторат по образованието Цветомира Добрева. В начинанието ще участват и представители на общинските фирми „Инжстрой“ и „Паркстрой“, които трябва да преценят в какво състояние са гробовете и да изготвят количествено-стойностни сметки за тяхното възстановяване.

Нужните средства ще бъдат заложени в изготвянето на бюджета за следващата година, информира Ангелов. Предвижда се и организирането на фоондонабирателна кампания за реализиране на инициативата.

През 2015 година се навършват 100 години от участието а Девета пехотна плевенска дивизия в Първата световна война (1915-1918 г). В тази война плевенчани се бият от първия до последния ден в редиците на Българската армия по бойните полета на територията на днешните Сърбия и Македония, посочва Красимир Атанасов.

Дивизията влиза в състава на Първа армия и на 1.10.1915 година атакува сръбските войски, отбраняващи прохода „Свети Никола“, а на 4 ноември овладява Нишкия укрепен пункт. По време на Косовската операция (10 ноември-4 декември 1915 г) заедно с 6-та дивизия проникват към Прищина. В последствие Девета пехотна плевенска дивизия отбранява Дойранската позиция до края на войната. Под командването на ген. Владимир Вазов плевенчани показват силата на българския боен дух, като разгромяват четири английски и две гръцки дивизии.

В продължение на близо две години нашите деди превръщат този край в българска земя, като обработван нивите и се грижат за местното население. „Днес ние, техните потомци, сме задължени да се погрижим за гробовете на тези 20 офицери и 498 войника, които останаха там завинаги“, посочва Красимир Атанасов.

Прочетете също:

В Плевен стартира второто издание на Празника на пчелните продукти с участие на местни пчелари и специалната медена закуска в събота

В Плевен се провежда второто издание на Празника на пчелните продукти, като събитието ще продължи …