На 18 януари православната църква чества паметта на Св. Атанасий Велики – фигура, която се почита като защитник на истинското учение на църквата. Според народните вярвания, Св. Атанас е известен като владетел на снеговете и ледовете, а от неговия празник нататък се счита, че зимата започва да отстъпва.
В община Плевен над 700 души отбелязват този празник. Най-голямата група сред мъжете носи името Атанас – 324 души, докато сред жените името Ася е най-разпространено с 169 празнуващи. Други популярни имена, които се честват на този ден са Атанаска, Тинка, Наско, Нанси и Тина. Срещат се и по-рядко срещани имена като Нася, Таньо, Настя, Танко и Танас.
Църквата отбелязва Св. Атанасий Велики два пъти в годината – на 2 май, известен като летен Атанасовден, и на 18 януари, в чест на неговата решителна роля в опазването на вярата от ереси.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен