Малкият бизнес в България има възможност да кандидатства за безвъзмездна финансова помощ до края на октомври, благодарение на две нови процедури, представени в пресконференция в Областния информационен център в Плевен. Програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ предвижда две основни направления за подкрепа на микро и малки предприятия: „Дигитализацията на предприятията“ и „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“.
По процедурата за дигитализация са предвидени общо 80 милиона лева. Сумите, които фирмите могат да получат, варират от 5 000 до 50 000 лева, за внедряване на системи за управление на ресурсите и на взаимоотношенията с клиентите, киберсигурност, архивиране и създаване на онлайн магазини. Проектите могат да получат финансиране до 70% от стойността си, а сред допустимите кандидати са и адвокатски дружества, отбеляза Николета Минчева, експерт „Комуникация и информация“ в ОИЦ-Плевен.
Други 126 милиона лева ще бъдат насочени за подобряване на енергийната ефективност и увеличаване на възобновяемите енергийни източници в предприятията. Кандидатите могат да получат от 30 000 до 100 000 лева за проект с безвъзмездни средства, покриващи до 65% от разходите.
Документите за кандидатстване и по двете процедури могат да се подават изцяло онлайн чрез платформата ИСУН 2020. Попълването на формулярите е направено максимално улеснено, отбеляза Минчева.
Според информация от БТА, в област Плевен по предходните три процедури на същата програма са сключени 98 договора на обща стойност от почти 29 милиона лева, от които над 16.5 милиона са предоставени като безвъзмездна помощ.