Начало / Общество / 24 кандидати за осиновители са преминали обучение от началото на годината в ЦОП – Плевен

24 кандидати за осиновители са преминали обучение от началото на годината в ЦОП – Плевен

Общо 24 кандидати за осиновители са се обучили от началото на годината в Център за обществена подкрепа в Плевен. Това съобщи днес пред медиите Албена Димитрова, директор на ЦОП. Повод за среща с журналистите се превърна второто включване на Центъра в Националния информационен ден на осиновяването. Проведените обучения за първите 9 месеца на годината са три, а случаите на наблюдаване след осиновяване са шест, обясни Димитрова. Тя подчерта, че обученията и наблюдението после са много важни за семействата, които с течение на времето са променили мнението си за тях и са спрели да ги възприемат като надзор, а като подкрепа, каквато всъщност е и тяхната цел. Има случаи, в които кандидатстващото семейство за осиновяване, е преживяло загуба на дете. Именно при тях обученията и последващото наблюдение са от съществено значение, за да се превъзмогне травмата, допълни още директорката на Центъра. Така се намалява рискът от разсиновяване, което пък е много травматизиращо за осиновеното дете от своя страна. Димитрова обясни още, че много от кандидатстващите за осиновяване родители се чудят защо те трябва да се обучават, след като останалите родители, които имат собствени деца, нямат нужда от преминаване през подобно нещо. Всъщност осиновените деца са малко по-специални и към тях трябва да се подхожда по-деликатно, това е и причината осиновителите да се обучават предварително, а след това да се извършва наблюдение.
В тази връзка бе повдигнат и въпросът за тайната на осиновяването, който редом със здравословното състояние на децата, е един от най-честите, които притесняват кандидатите за осиновяване. Екипът на ЦОП – Плевен обясни, че най-добрият вариант за всички е да няма такава тайна и детето да е наясно с обстоятелствата. Поднесени по подходящ начин, те могат да заздравят отношенията между детето и осиновителите. Директорката на Центъра подчерта, че ако още от най-ранна възраст се обясни на осиновеното дете, че то е осиновено и е специално, защото от всички деца са избрали именно него, това би намалило травматизира за в бъдеще. В случай, че тайната за осиновяването се запази, то е най-добре да се избягват кризисните моменти, като например този за започване на първи клас. Тогава детето се сблъсква с раздялата с играчките и навлизането в света на учебниците, което е достатъчно труден етап сам по себе си.
За успешната подготовка на осиновителите в центъра се грижат четири психолога, трима педагози и шест социални работника, чиято единствена цел е успешното осиновяване и създаване на щастливи семейства. В ЦОП – Плевен се обучават и кандидати за приемни родители, допълни Албена Димитрова. Тяхната подготовка също е от голямо значение за успешното осиновяване в бъдеще.
Димитрова посочи още, че през изминалите години има само един случай на разсиновяване и един на родители, които не са успели да завършат успешно обучението за осиновители. Най-честият проблем за осиновители пък е страхът, че осиновеното дете ще потърси биологичните си родители. Не са малко и случаите, в които в очакване на приключване на процедурата по осиновяване, осиновителската двойка се сдобива със собствено дете, но не се отказва от решението си да осинови и другото.

От Центъра за обществена подкрепа отново напомниха и че именно при тях могат да бъдат получени отговори на въпроси, свързани с осиновяването. Адресът на ЦОП в Плевен е: ул. „Георги Бенковски” 61.

Прочетете също:

Община Плевен проверява сигнал за неприятна миризма в жк „Сторгозия“

Служителите на отдел „Екология“ при Община Плевен извършват проверка по сигнал за неприятна миризма, подаден ...