Акценти

Методология за преодоляване дискриминацията между половете подготвя плевенско-румънски екип

полова дискриминация

Методология за преодоляване дискриминацията между половете подготвя плевенско-румънски екип по проекта “Равни в правата си – нов модел за неформално джендър-обучение на младите хора от малките населени места”. След приключване на дейностите методогията ще бъде включено в работата на читалища и други организации. В нея са избегнати дидактическите методи, които са скучни за младите хора, а обучението ще става чрез ролеви игри и други забавни методи.

Проектът се изпълнява от „Младежко бюро за социални услуги и граждански инициативи” (МБСУГИ) в Плевен в партньорство с Асоциация за неформално образование „D’ACCORD”, Корабия (Румъния). Текущите резултати от него бяха представени на пресконференция в Плевен с участието на Дамян Минков, координатор на проекта, Даниела Димитрова, ръководителят на румънската партнираща организация Юлика Пърля, участниците в проекта от румънска страна, които са на работно посещение в Плевен.

Реализацията на проекта потвърждава хипотезата, че дискриминацията на половете съществува. Анкетирани са по 50 младежи в двете държави, по 40 са интервюираните, а изследваните фокус групи са по 6. Изготвени са по 10 карти на общността, които описват социалната картина на изследваните 10 малки градове и села, какви образователни услуги има, къде се забавляват младежите. Като място за забавление най-често интервюираните в България са посочили кръчмата или улицата. Основният информационен канал на младежите е приятелският кръг.

„Всички млади хора, които бяха интервюирани, твърдяха, че знаят правата си и че няма явления на нарушаване на човешки права по полов признак. Но контролните въпроси доказаха, че повече от 60% са били свидетели на домашно или етническо насилие. Били са и жертва на такова. Те не си представят областен управител или кмет да бъде жена. Същото важи и за заместниците и другите ключови фигури на местна, регионална и национална власт”, сподели Димитрова. Сред интервюираните са млади хора на 19 години, като много от тях са на мнение, че жената има други социални роли. Тя може да се занимава и с бизнес, но не е отговорна за просперитета на обществото, сочат резултатите от допитването в страната.

Самите момичета са на същото мнение. Изследването сочи, че особено объркани са младите хора, които са напуснали селата и учат в училищата в Плевен. Те идват с патриархални нагласи, считайки че те трябва да бъдат повторени в техните семейства. „Момчетата са особено объркани. Момичетата проявяват по-голяма увереност в себе си, по-смели мечти”, коментира още Даниела Димитрова.

Изследвани са ромски групи. В град Левски резултатите са повече от катастрофални, отчитат от екипа. Става ясно, че за нормално се приема момичетата да учат до 4 клас, а момчетата – до 8-ми, за да могат да вземат свидетелство за правоуправление на МПС. Ранните бракове също са предпочитани.

В Никопол почти няма роми, които да посочат себе си като представители на този етнос – те се определят като турци. Всичките им отговори са социално пожелателни – трудно разкриват собствените си позиции. „Трябваше да мине краят на анкетата, за да признаят, че майка им е редовно бита от баща им”, коментира още Димитрова.

Днес и утре ще бъдат представени резултатите от изследването на плевенските експерти пред румънските им гости. Предстои работно посещение на българските партньори в Румъния. Румънската организация е реализирала 5 проекта за младежи за 4 години. Единият от тях е с ДФСГ „Интелект” в Плевен. През октомври и ноември ще се състои обучение на обучители по проекта. През декември месец те ще бъдат тествани за наученото. Тогава ще се състои и Конференция по темата на проекта в Плевен.

Прочетете също:

Възпитаниците на НУ „Хр. Ботев“ спечелиха първо място на футболния турнир „Освобождението на Плевен“ след оспорвани двудневни мачове

Възпитаниците на начално училище „Христо Ботев“ в Плевен спечелиха първото място на традиционния детски футболен …