Акценти
Начало / Последни новини / Гросмайстор Васил Спасов спечели „Купа Плевен „

Гросмайстор Васил Спасов спечели „Купа Плевен „

49 състезатели от  25  клуба от София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, В.Търново,Габрово, Сливен, Шабла, Търговище, Раднево, Димитровград, Ловеч,Троян, Козлодуй, Оряхово,Червен Бряг и  Плевен участваха в Открития турнир по шахмат за „Купа Плевен“. Той се проведе на 13 и 14 октомври в хотел „Ростов“, организиран Община Плевен,СКШ“Спартак Плевен XXI“ и хотел „Ростов“. Сред участниците са гросмайстори, международни майстори, държавни шампиони и национални състезатели от всички възрастови групи.Съдии бяха Чавдар Андреев и Петьо Маринов.Турнирът се проведе по „Швейцарска Система“  в 7 кръга.Контролата за игра бе 50 минути+10 секунди на ход.

Без изненада турнирът бе спечелен от гросмайстор Васил Спасов („Светкавица“-Търговище), който не изпусна водачеството през цялото време, като постигна 6 точки с 5 победи и две ремита. Трима състезатели постигнаха 5,5 точки, по допълнителни показатели второто място бе за майстора на спорта Светозар Цеков (Спартак Плевен XXI), а  трети и четвърти са международният майстор Коста Ангелов (Георги Даскалов-Варна) и Деян Димитров (Шабла).

От 5-то до 7-мо място с по 5 точки се наредиха Цветомир Ангелов (Бургас-64), международния майстор Елица Раева (Пристис-Русе) и Радослав Очков (Сините Камъни-Сливен). На 8-мо място с 4,5 се класира   фиде-майсторът Николай Йорданов (Спартак Плевен XXI).Т ой и съотборникът му Светозар Цеков бяха и  единствените, които постигнаха ремита с победителя гросмайстор Васил Спасов.

Освен наградите за първите осем в генералното класиране, първите трима получиха и купи, домакините раздадоха още 16 допълнителни награди за  различните възрастови групи. Ето и наградените.

Беше връчена и специална купа на името на Милчо Цветков – треньор по шахмат в близкото минало към ЦРД. Купата бе връчена на фм Николай Йорданов, като най-добре представил се плевенски състезател извън първите трима.Народният представител Васил Антонов също лично се включи в наградния фонд като даде три допълнителни награди.Те бяха за Александър Андреев („Кресим“-Троян) за най-малък участник (8 г.), за Иван Василев („Спартак Плевен XXI“) като най-възрастен участник(79 г.) и за най-добре представилия се плевенчанин Светозар Цеков.(„Спартак Плевен XXI“) . Така наградите дадени на турнира бяха 28.

  Турнирът за „Купа  Плевен“ утвърди отново град Плевен като шахматен център.Той бе и една отлична проверка за отборите на „Спартак Плевен XXI“ за предстоящите държавни първенства за юноши и девойки и за ветерани.

 

ГЕНЕРАЛНО КЛАСИРАНЕ

              1-во място          грм Васил Спасов           Светкавица(Търговище) 

              2-ро място            мс Светозар Цеков        Спартак Плевен XXI

  3jf място            мм  Коста Ангелов         Георги Даскалов(Варна)

 4jf място                   Деян Димитров        Шабла

 5-то място                  Цветомир Ангелов   Бургас-64

6jf място            мм  Елица Раева              Пристис(Русе)

7jf място                   Радослав Очков        Сините камъни (Сливен)

8jf място            фм  Николай Йорданов   Спартак Плевен XXI

                                           

ДОПЪЛНИТЕЛНИ НАГРАДИ

                             по Възрастови групи за състезатели класирали се извън

                                             първите 8 в генералното класирането

 

 

момчета до 10 години

1-во място         км  Симеон Тодев        „Пловдив“

 

момчета до 12 години

1-во място                Никола Кънов          „Елит“ (София)

2-ро място                Никола Великов       „Радецки“(Козлодуй)

3-то място                Кристиян Георгиев  „Спартак Плевен XXI“

 

девойки до 16 години

1-во място       км   Белослава Кръстева   Левски (София)

2-ро място       км    Надя Тончева              Левски (София)

3-то място               Ева Русева                  Спартак Плевен XXI

 

юноши до 16 години

1-во място      км    Светлен Иванов          Славия

2-ро място               Лазар Насар                 Михаил Тал (Червен Бряг)

3-то място                Валентин Митев          Ан Пасан (София)

 

                             жена

                     1-во място         Радослава Лалева      Орловец-97 (Габрово )

 

                                    

                                                             ветеран

                     1-во място                Иван Василев           Спартак Плевен XXI           

                     2-ро място                Цако Иванов             Спартак Плевен XXI

3-то място                 Митко Вътковски     Ловеч

 

ветеран над 70 г.

 1-во място       мс      Енчо Димитров      Дебют (Оряхово)       

 

                             състезател на Спартак Плевен XXI извън наградените

                                                   Владимир Върбанов   Спартак Плевен XXI

 

Купа „Милчо Цветков“

          за най-добре представил се плевенски състезател извън първите трима

          (дадена от дъщеря му мм Ружка Генова-многократна шампионка на България

                                                  фм Николай Йорданов    Спартак Плевен XXI

 

                                          най-млад участник

                       (дадена от народния предсставител г-н Васил Антонов)

                                                   Александър  Андреев   Кресим(Троян)

 

               най-възрастен участницик

                                  (дадена от народния предсставител г-н Васил Антонов)

                                                   Иван Василев              Спартак Плевен XXI

                                                                                      

Прочетете също:

1 700 медици ще получат допълнително възнаграждение

1 700 медици от 34 лечебни заведения в страната ще получат по 1 000 лв. допълнително към ...